Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Narodowe Czytanie 2019 – „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej

10 września 2019 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej zaprosiła mieszkańców powiatu łęczyńskiego do udziału w VIII edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, dbałość o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku rezydent RP Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu utworówz ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Oto one:
1. „Sawa” („Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego
2. „Katarynka” Bolesława Prusa
3. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej
4. „Sachem” Henryka Sienkiewicza
5. „Dym” Marii Konopnickiej
6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
7. „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
8. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” („Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza
Z pośród wymienionych propozycji lektur Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej wybrała „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej.
Utwór powstał pod koniec czerwca 1882 roku na fali pozytywistycznych haseł filantropii i dobroczynności. Ten temat jest ponadczasowy, stale aktualny. Współczesnym językiem powiemy, że dotyczy mody na udzielanie pomocy charytatywnej i humanitarnej, która często jest traktowana jak przedmiot kampanii marketingowej. W przywołanej noweli Orzeszkowa obnaża powierzchowność i fałsz realizacji wspomnianej idei.
Czas akcji noweli obejmuje około 5 lat, od momentu pojawienie się sieroty Helenki w domu Eweliny Krzyckiej, przez okres dorastania dziewczynki, aż po odesłanie jej z powrotem do poprzednich opiekunów. Tytułowa „Dobra pani” to oczywiście Ewelina Krzycka, przykład egoizmu i braku odpowiedzialności. Można powiedzieć, że bawi się w pomaganie. Kiedy przyjmuje do swojego domu Helkę, nie myśli o przyszłości dziecka, o trudach wychowania, o uczuciach dziewczynki. Chce zabić nudę, która ją dręczy. Postępuje z żywym człowiekiem, bezbronnym dzieckiem, jak z lalką. Podobnie było z panną Czernicką. Krzycka zajęła się nią, ponieważ młoda dziewczyna bardzo się jej podobała. Potem, kiedy się postarzała, „dobra pani” umiała jej zaoferować tylko posadę garderobianej. Pozbywała się również zwierząt, wcześniejszych pupili. Piesek Elf oraz papuga szybko przestały zabawiać kobietę. Pozorną pomocą wyrządza ogromną krzywdę wszystkim, którym rzekomo chce pomóc.
Nowela jest ostrzeżeniem przed takimi kaprysami, zawiera ostrą krytykę osób, które postępują podobnie jak Ewelina Krzycka.
Po raz pierwszy „Dobra pani” została opublikowana w 1882 r. w Warszawie, w zbiorowej publikacji pt. „Ognisko” wydanej w celu uczczenia 25 – lecia pracy Tomasza Teodora Jeża. Do tej pory opublikowano przeszło 60 polskich wydań i 20 zagranicznych przełożonych na języki: esperanto, niemiecki, rosyjski, ukraiński, węgierski, włoski, szwedzki.
Eliza Orzeszkowa (1841-1910) to pisarka, publicystka polskiego pozytywizmu, działaczka społeczna, kobieta prześcigająca swoją epokę. Często nazywana buntownicą, a nawet skandalistką. Jej 69 – letnie życie było wypełnione intensywna pracą. Zajęcia literackie traktowała jako priorytet, obowiązek, pracę dla dobra publicznego, służbę, wreszcie jako powołanie, któremu winna bezwzględne posłuszeństwo. Wydała około 50 powieści, dziesiątki opowiadań, nowel i artykułów publicystycznych. Przełożyła na język polski m.in. pisma Taine’a. Prowadziła interesującą korespondencję z ludźmi nauki, literatury (m.in. Janem Baudouin’em de Courtenay, Lucjanem Rydlem, Marylą Wolską, Henrykiem Sienkiewiczem, Józefem Ignacym Kraszewskim, Marią Konopnicką, Władysła¬wem Stanisławem Reymontem). Angażowała się w akcje charytatywne, wspomagała, także finansowo, początkujących autorów. Cieszyła się powszechnym szacunkiem. A twórczość popularnością. Jej utwory przełożono na 32 języki. Pochowano ją w Grodnie, po ciężkiej chorobie serca na cmentarzu farnym w grobowcu drugiego męża – Stanisława Nachorskiego.
Na naszej uroczystości gości przywitała i spotkanie poprowadziła Jadwiga Marczewska – dyrektor PBP w Łęcznej. W akcji wspólnego czytania uczestniczyli: Beata Niewiadomska – Radna Rady Powiatu w Łęcznej czterech kadencji w latach 1998-2014, Michał Pelczarski – Wicestarosta Łęczyński, Wioletta Wachewicz – Sekretarz Powiatu, Agnieszka Litwinek – Jabłoniec – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łęcznej, Aneta Zabłocka – Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Łęcznej, Dorota Zając – Wicedyrektor ZS w Ludwinie, Magdalena Kasprzyk – Wicedyrektor ZSR w Kijanach, Emilia Salak – nauczyciel bibliotekarz ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej, Marzena Olędzka – nauczyciel bibliotekarz ZSG w Łęcznej, Aneta Krawczyk – Sowa – pedagog ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, Alicja Pisarczyk – wychowawca MOW w Podgłębokiem, Marzena Kowalczyk– nauczyciel polonista SP im. Jana Brzechwy w Zofiówce, Anna Karwowska –Iwańczuk – członek Dyskusyjnego Klubu Książki w PBP w Łęcznej oraz nauczyciel polonista SP im. Jana Brzechwy w Zofiówce, Danuta Panas – Dyrektor MGBP im. Herberta w Łęcznej, Barbara Figurna – członek Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów im. Jana Pawła II Oddział w Łęcznej, Nina Korba – członek Dyskusyjnego Klubu Książki w PBP w Łęcznej, uczniowie z: ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej, LO Mistrzostwa Sportowego Górnik Łęczna, ZSG w Łęcznej, ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, ZSR w Kijanach, SP i Branżowej Szkoły I Stopnia przy MOW w Podgłębokiem, SP im. Jana Brzechwy w Zofiówce oraz rodzice.
Życiorys Elizy Orzeszkowej, który został specjalnie przygotowany na tą okazję, przedstawili: Beata Niewiadomska, Michał Pelczarski, Wioletta Wachewicz, Agnieszka Litwinek – Jabłoniec oraz Aneta Zabłotna. Informację na temat powstania utworu zaprezentowała Magdalena Pastuszak – Puchalska. Wybrane fragmenty „Dobrej pani” czytali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Oto oni:
- Wiktoria Jaworska, Jagoda Gacan z IV klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZSR w Kijanach
- Piotr Mroczek z III klasy, Julia Budka z I klasy Technikum Górniczego i Politechnicznego ZSG w Łęcznej
- Julia Opolska, Mateusz Ćwirzeń z II klasy Liceum Ogólnokształcącego ZS im. Simona Bolivara w Milejowie
- Dominika Wrońska z III klasy Technikum Organizacji Reklamy ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej
- Aleksander Choina z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Górnik Łęczna
- Marcin Szponar z II klasy Technikum Organizacji Reklamy ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej
- Wiktoria Małyska z II klasy Technikum Ekonomicznego ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej
- Kinga Krawczyk, Aniela Drabik z VIII klasy SP w Podgłębokiem
- Oliwia Parzych z I klasy Branżowej Szkoły I Stopnia przy MOW w Podgłębokiem
- Aleksandra Wierzbińska, Dominika Karaś, Karolina Marzec z VI klasy SP im. Jana Brzechwy w Zofiówce
oraz Stanisław Wróblewski – rodzic, Marzena Kowalczyk, Anna Karwowska- Iwańczuk – nauczycielki polonistki z SP im. Jana Brzechwy w Zofiówce. Wszyscy czytali najpiękniej na świecie.
Goście spotkania wzięli udział w quizie na temat życia pisarki i czytanej noweli. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone egzemplarzami „Dobrej pani” zakupionymi przez bibliotekę. Wszyscy uczestnicy mieli okazję ozdobić swój egzemplarz książki pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystość wzbogaciły wystawy prezentujące:
1. Sylwetkę Elizy Orzeszkowej
2. Rodzinę i przyjaciół pisarki
3. Okładki różnych wydań „Dobrej pani”
Miłym akcentem kończącym spotkanie był tort z napisem „Narodowe
Czytanie 2019”.
Wydarzenie – bez wątpienia – zachęciło wielu z przybyłych gości do ponownego sięgnięcia po jedną z najpopularniejszych nowel Elizy Orzeszkowej.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych