Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Spotkanie z Janem Pawłem Krasnodębskim

2013-06-11 15:47:39

14 maja 2009 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się II spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem był Jan Paweł Krasnodębski – poeta, prozaik, terapeuta.
Do książnicy przybyli: Magdalena Wójcikiewicz - wojewódzki koordynator DKK, uczniowie i wychowawcy z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach oraz Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem, dyrektorzy i pracownicy bibliotek powiatu łęczyńskiego.
Jan Paweł Krasnodębski przygodę z pisarstwem rozpoczął w 1970 roku. Na łamach miesięcznika ,,Odra” zadebiutował jako poeta, a trzy lata później jako prozaik. Wydał wówczas zbiór opowiadań pt. ,,Dużo słońca w szybach”, za które otrzymał nagrodę im. Andrzeja Bursy.
Pisarz może poszczycić się okazałym dorobkiem literackim. W ciągu niecałych 40 lat spod jego pióra wyszło 9 tomów wierszy, 5 zbiorów opowiadań i dzienników oraz 14 utworów prozatorskich. Wśród nich prawdziwe bestsellery to: ,,Stokrotka” (4 wydania), ,,Stokrotka i demony”, ,,Odwyk”(3 wydania), ,,Koniobójca”, ,,Martwy blues” ( 2 wydania) , ,,Kocia łapa” (2 wydania).
Głównym tematem powieści Jana Pawła Krasnodębskiego są problemy nękające zarówno ludzi młodych jak i dorosłych we współczesnym świecie. Zwraca szczególną uwagę na zmaganie jednostki z jej słabościami i ograniczeniami.
Dość często pisze o walce człowieka z nałogami takimi jak alkohol, narkotyki, komputer. Prezentuje problemy wieku dojrzewania, niezrozumienie, brak autentycznego kontaktu ludzi młodych ze światem dorosłych, a przede wszystkim ich ogromną potrzebę uczucia i akceptacji. Pisarz przedstawia traumatyczne przeżycia ludzi, ich lęki, samotność, bezsilność, desperację.
Zgromadzeni goście wysłuchali prawdziwej historii człowieka dotkniętego uzależnieniami. Zrywającego z nałogiem alkoholowym i uzależnieniem od leków, mającego trudności w odnalezieniu się w świecie. Pisarz opowiadał ciekawie, barwnie, a jednocześnie naturalnie i niezwykle przekonywująco o tym jak zmierzył się z problemem nałogu. Zdradził magiczne słowa, dzięki którym jest możliwa - według niego - akceptacja siebie jako istoty potrzebnej w społeczeństwie.,,Jestem. Nie chcę. Kocham. Kochaj mnie. Pomóż mi”. Wyznania Jana Pawła Krasnodębskiego wywarły ogromne wrażenie na zgromadzonych.
Po prezentacji pisarz odpowiadał na pytania dotyczące twórczości i pracy związanej z terapią ludzi uzależnionych od alkoholu.
Następnie podpisał książki wszystkim zainteresowanym, w tym bibliotekom publicznym powiatu łęczyńskiego.
Upominki, podziękowania za wspólnie spędzony czas, lekcję życia oraz dotychczasową twórczość, a także prośba o dalsze publikacje zakończyły pierwszą część spotkania.
Następnie pracownicy bibliotek publicznych powiatu łęczyńskiego uroczyście obchodzili ,,Tydzień Bibliotek” mający stałe miejsce w kalendarzu między 8 a 15 maja każdego roku.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe