Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Spotkanie z Marią Kieres-Kramek

2013-06-12 09:35:08

VII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w PBP w Łęcznej - 15.12.2010r

Pora roku i nadchodzące Święta Bożego Narodzenia stały się doskonałą okazją do zorganizowania kolejnego spotkania DKK zatytułowanego „ Zimowy wieczór z twórczością Marii Kieres – Kramek”. Oprawą wieczoru były świąteczne stroiki, bombki oraz płonące Betlejemskie Światło Pokoju przyniesione do biblioteki przez harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Przybyłych gości powitała dyrektor PBP Jadwiga Marczewska. Oto oni: wicestarosta Kazimierz Budka, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem wraz z wychowawczyniami oraz stali członkowie DKK.
Bohaterkę uroczystości Marię Kieres – Kramek przedstawiła Magdalena Pastuszak – Puchalska, koordynator klubu.
Pani Maria to poetka, prozatorka, plastyczka, wiceprezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, laureatka konkursów poetyckich. Lublinianka. Od 1989 r. mieszka w Łęcznej. Emocjonalnie zaangażowana w sprawy dotyczące – jak sama mówi – jej miasta. Jest współautorką cyklu ” Łęczyńskie Wspomnienia” składającego się z książek powstałych na podstawie wspomnień mieszkańców Łęcznej i okolic
tj. :” Łęczna w blasku szabasowych świec”,” Łęczyński wrzesień 1939”,” Anioły nad Łęczną” oraz najnowszego zbioru opowiadań wydanego w 2010r. .” Widok
z okna magistratu”.
W 2008 r. napisała „Legendy ziemi łęczyńskiej”.
Wydała 4 tomiki poezji; „Wszystkojedność” 2002, „Czas podzielony” 2004, „Niewenecja” 2005, „Ich portret moja twarz” 2007.
Może się również poszczycić autorstwem tekstów piosenek do powstałego w br. wydawnictwa muzycznego „Rytmiczna przygoda” .
Pisze artykuły do „Merkuriusza Łęczyńskiego” – regionalnego rocznika wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej.
Następnie głos zabrała poetka, która w bardzo ciekawy, a zarazem luźny sposób opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem. Dyskusję z gośćmi urozmaiciły bezpośrednie nawiązania do historii bohaterów książek, które autorka wzbogacała zabawnymi anegdotkami. Było również poważnie. Goście pytali nie tylko o samą treść książek, ale i o motywy jakimi kierowała się pisarka, nadając swoim dziełom określoną narrację literacką. W dyskusji nie zabrakło również miejsca dla poezji i roli jaką odgrywa ona w życiu każdego człowieka. Pani Maria udzieliła cennych wskazówek dotyczących samego procesu tworzenia dzieła literackiego i zachęcała wszystkich piszących „do szuflady” o więcej odwagi. Najaktywniejszą interlokutorką okazała się Barbara Korczycka - Żuk, poetka, którą dyrektor PBP w Łęcznej Jadwiga Marczewska zaprosiła na kolejne spotkanie autorskie do biblioteki.
Wybór Marii Kieres – Kramek na bohaterkę spotkania okazał się doskonałym pomysłem, przede wszystkim z powodu żywiołowości i charyzmy autorki.
Spotkanie zakończyła wzajemna wymiana prezentów. Biblioteka otrzymała najmłodsze „dziecko” p. Marii - kolorowankę „Legendę o łęczyńskim dziku ”, a bohaterka wieczoru świątecznego aniołka.
Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa