Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

”Coelho zmienia życie ludzi”

2013-06-12 09:42:02

XI spotkanie DKK

[size=12]18.07.2011 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „ Coelho zmienia życie ludzi”. Tym razem klubowiczki dyskutowały na temat książek brazylijskiego pisarza i poety Paula Coelho. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak: „Alchemik”, „Pielgrzym”, „Piąta góra”, „Weronika postanawia umrzeć”,
„Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam, „Zahir”, „Czarownica
z Portebello”, „Brida”.
Paulo Coelho urodził się 24 sierpnia 1947 r. w Rio de Janeiro. Wychowany w katolickiej rodzinie, uczeń jezuickiej szkoły w poszukiwaniu swojej drogi duchowej, poznał w młodości inne religie, sekty, tajemnicze ugrupowania. Rodzice chcieli, by syn został inżynierem, jednak Paulo nie zamierzał się temu podporządkować. Ojciec wziął buntownicze zachowanie syna za objaw choroby psychicznej i na trzy razy oddałwal go do kliniki psychiatrycznej.
Następnie studiował prawo, które porzucił, by podróżować po Meksyku, Boliwii, Peru, Chile, Europie i północnej Afryce. Był scenarzystą, dyrektorem teatru, kompozytorem piosenek. Na początku swojej kariery pisał teksty dla najbardziej znanych gwiazd brazylijskiej muzyki popularnej. Pracował również jako dyrektor artystyczny w wytwórniach płytowych: Polygram, CBS.
Pierwszą książkę napisał w wieku 40 lat. „Pielgrzym” jest zapisem osobistych przeżyć i zmian jakie, zaszły w życiu autora po odbytej pielgrzymce do Santiago de Compostela.
Książki Coelho zostały przetłumaczone na 71 języków i trafiły na listy bestsellerów w wielu krajach.
Klubowiczki uznały tytuł spotkania – „Coelho zmienia życie ludzi” – za trafny i zgodziły się z tą opinią. Stwierdziły również, iż omawiane lektury zawierają wiele refleksji dotyczących życia.
Największym uznaniem wśród czytelniczek cieszyła się książka „Weronika postanawia umrzeć”, w której główna bohaterka „…męcząc się codziennie z monotonią, nudą i rutyną…” decyduje się na popełnienie samobójstwa. Jest to powieść o poszukiwaniu sensu życia oraz szaleństwie. Uświadamia nam, iż często nie doceniamy tego, co mamy. Wszystkie uczestniczki spotkania zgodnie stwierdziły iż warto ją przeczytać, ponieważ mówi o każdym z nas. Trudno jest znaleźć człowieka, który nie doświadczyłby choć raz w swoim życiu monotonii, nudy i rutyny oraz nie chciałby uciec z pułapki zwyczajnej codzienności.
Podsumowaniem spotkania były cytowane przez klubowiczki ulubione oraz według nich ważne i uniwersalne sentencje.
Oto kilka z nich:
„Wiedział, że pieniądze mają czarodziejską moc, z nimi nikt nie jest samotny…” – ” Alchemik”
„Zazwyczaj widmo śmierci sprawia, że bardziej szanujemy życie…”
”Weronika postanawia umrzeć”
Jednak miłość nie daje i nigdy nie dawała szczęścia. Wręcz przeciwnie, zawsze jest niepokojem, polem bitwy, ciągiem bezsennych nocy, podczas których zadajemy sobie mnóstwo pytań, dręczą nas wątpliwości. Na prawdziwą miłość składa się ekstaza i udręka” . – ”Czarownica z Portebello”
„Być człowiekiem oznacza mieć wątpliwości i mimo to iść dalej swoją drogą”
”Brida”
„Nienawiść prowadzi donikąd. Przebaczenie, które przejawia się w miłości, zmienia życie na lepsze…”. ”Zair”
„…traci czas ten, kto, kochając, oczekuje czegoś w zamian…” ”Demon i Panna Prym” .

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.[/size

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków