Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Literatura biograficzna

2013-06-12 09:56:51

XIII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

14.11.2011r. podczas XIII spotkania DKK w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej przedmiotem dyskusji była literatura biograficzna. Wśród licznych tytułów, które zostały omówione przez naszych gości, znalazła się książka S. Szmaglewskiej „Dymy nad Birkenau” – wspomnienia z obozu. Jedna z czytelniczek tak opisywała wrażenia po przeczytaniu: „ …książka wzruszająca, niezwykle ciekawa, wciągająca. Czytając ją, nie mogłam się nadziwić, jak autorka mogła w tak poetyckim stylu przedstawić hitlerowskie ludobójstwo. Pomogła mi się przenieść w to miejsce pełne bólu, cierpienia, tęsknoty, ale przecież także bezinteresownej pomocy, miłości, przyjaźni i wiary w lepsze jutro.”
Bezcenne, bardzo osobiste wspomnienia z życia w getcie warszawskim Marka Edelmana zostały zawarte w utworze „I była miłość w getcie”. Wzbudziły duże zainteresowanie. W krótkich "migawkach" autor przywołuje straszne, ale i wzruszające wydarzenia. "To wszystko, co mi zostało, takie strzępki...” – pisze.
Wyczerpująco została przedstawiona sylwetka zasłużonego polskiego poety, pedagoga, działacza filantropijnego, dziennikarza i autora wierszy dla dzieci. Informacje czytelniczka pozyskała z książki I. Kaniowskiej – Lewańskiej „Stanisław Jachowicz. Życie, twórczość i działalność.” Obok ciekawostek z życia literata zaprezentowała utwory dla dzieci, które przyniosły mu największą sławę. Na podstawie zbiorku opracowanego przez Stefanię Posadzową ”Stanisław Jachowicz. Wiersze i bajki” nasz gość przypomniał znane z dzieciństwa tytuły: „Chory Kotek”, „Kazio”, „Pierniczek”, „Motylek”
Tadeuszek
Raz niegrzeczny Tadeuszek
Nawsadzał w butelkę muszek;
A nie chcąc ich męczyć głodem,
Ponarzucał chleba z miodem.
Widząc to ojciec przyniósł mu piernika
I nic nie mówiąc, drzwi na klucz zamyka.
Zaczął się prosić, płakał Tadeuszek,
A ojciec na to: - Nie więź biednych muszek.
Siedział dzień cały. To go nauczyło:
Nie czyń drugiemu, co tobie niemiło.
Dużym uznaniem cieszyła się pozycja opowiadająca historię polskiej chirurg, która dokonała pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Maria Siemionow w książce „Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy” opisuje drogę, która doprowadziła ją do tego niezwykłego sukcesu. Mieszane uczucia wywołała pozycja L. Brown „Sprzedane” ukazująca kobiety zmuszane do prostytucji, ich życie w azjatyckich domach publicznych. Autorka opowiada o nieludzko wykorzystywanych dziewczętach pochodzących z najbiedniejszych grup społecznych, przytacza relacje najbardziej maltretowanych kobiet. Pokazuje także hipokryzję ich klientów
i bezwzględność bossów przemysłu związanego z seksem.
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, iż warto przeczytać wyżej wymienioną literaturę, ponieważ prezentuje różnorodne i bardzo ciekawe losy ludzi, ich pracę, poświęcenie dla innych, a także cierpienie i ból.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych