Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Reportaże Mariusza Szczygła

2013-06-12 09:59:31

Reportaże Mariusza Szczygła

08.02.2012r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej XV raz spotkały się czytelniczki należące do Dyskusyjnego Klubu Książki. DKK jest projektem realizowanym pod honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki. Przedmiotem dyskusji były reportaże Mariusza Szczygła zebrane w książkach: „Gottland”, „Zrób sobie raj”. Pamiętamy autora z pierwszym w Polsce talk-show „Na każdy temat”. Mariusz Szczygieł to przede wszystkim dziennikarz, reporter, pisarz, wiceszef „Dużego Formatu” (dodatku do „Gazety Wyborczej” ). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę reportera zaczął w tygodniku Na przełaj" (1985). Wydał zbiór reportaży o Polsce "Niedziela, która zdarzyła się w środę" (1996). Teksty jego autorstwa są drukowane w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych. Znany także jako wykładowca reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu nagród min.: Europejskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Należy do pasjonatów oraz znawców historii i kultury Czech. „Gottland” oraz „Zrób sobie raj” (obsypane międzynarodowymi wyróżnieniami i nagrodami) to książki stanowiące zbiór różnorodnych opowieści o ludziach uwikłanych w absurdalną, groteskową rzeczywistość czechosłowackiego życia codziennego. Autor w pierwszej z nich przedstawia Czechy między rokiem 1882 a 2003, w drugiej Czechy współczesne. Szczygieł - we wnikliwych rozmowach przeprowadzonych zarówno ze znanymi postaciami kultury jak i „zwykłymi” obywatelami – kładzie nacisk głównie na aspekt religijny min. kwestię ateizmu, stosunku do duchowości. Autor tak pisze o swoich publikacjach: „Te książki nie są ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie są obiektywne. Nie roszczą sobie pretensji do niczego". Klubowiczki pokusiły się o porównanie postaw Czechów i Polaków. Oto co stwierdziły: Nasi południowi sąsiedzi jawią się jako naród o skrajnie (od naszego) różnym podejściu do życia. Odpowiedzią na wszelkie trudności jest śmiech i dystans Czechów do świata, co może urzekać, ale i zastanawiać, stać się impulsem do przemyśleń i punktem odniesienia w ocenie własnej kultury. Wszystkich zainteresowanych twórczością Mariusza Szczygła zapraszamy do odwiedzenia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej i wypożyczenia książek jego autorstwa.

Oto kilka zdjęć ze spotkania.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www