Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Twórczość Ryszarda Kapuścińskiego - „cesarza reportażu

2013-06-12 10:01:41

XVI spotkanie DKK

22.02.2012r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki (projektu realizowanego pod patronatem Instytutu Książki) działającego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej zebrali się, aby dyskutować o książkach i wierszach Ryszarda Kapuścińskiego. Wśród omówionych tytułów znalazły się: Cesarz, Lapidarium, Imperium, Heban, Podróże z Herodotem, Gdyby cała Afryka…, Autoportret reportera, Notes, Prawa natury, Dwaj poeci, Śmierć, Odkrycia, Różaniec.
Kapuściński urodził się 4 marca 1932 w Pińsku (obecnie Białoruś), zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie. Był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku Dziś i Jutro. Absolwent warszawskiego Gimnazjum im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Historyczny. W 1956 r. rozpoczął pracę (początkowo jako goniec) w redakcji Sztandaru Młodych, następnie - odwołany przez redakcję - przeniósł się do Polityki. Od 1962r korespondent zagraniczny Polskiej Agencji Prasowej. Pióro kształcił najpierw w kraju, potem zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza Afryce. Był najczęściej tłumaczonym, obok Stanisława Lema, polskim autorem. Jego nazwisko pojawiało się wśród kandydatów wymienianych do Nagrody Nobla. Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jego dorobek literacki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa następujących uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego .
Wydana po śmierci twórcy biografia autorstwa Artura Domosławskiego „ Kapuściński non – fiction” zainspirowała czytelniczki do rozpoczęcia bardzo ożywionej dyskusji. Panie rozmawiały na temat debaty, która toczyła się w mediach i w prasie po opublikowaniu wyżej wymienionej pozycji książkowej. Zgodziły się z P. Mucharskim autorem artykułu zamieszczonego w Tygodniku Powszechnym w 2010r, iż powyższa publikacja to „rozdzieranie Kapuścińskiego”. Reportaże stanowiły główny przedmiot dyskusji. Niesamowita erudycja autora, znajomość innych kultur i wrażliwość sprawiają, iż czyta się je jednym tchem.
Oto cytaty pochodzące z utworów Kapuścińskiego, które zostały przytoczone na spotkaniu: „W jednym księgarnie upodobniają się coraz bardziej do piekarni: chcą mieć tylko świeży towar.”
„Sztuka jest arystokratyczna. Kultura może być masowa, sztuka – nigdy. Sztuka – to arystokracja kultury.” „Ja strasznie dużo pracuję nad tekstem, żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych.” „Do tego, aby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudność, ich tragedie.

Publikacje reportażysty są dostępne w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy
.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe