Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

„ (…) Bóg uśmiecha się w Twej poezji ”

2013-06-12 10:04:04

XVII spotkanie w ramach DKK

21 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbył się XVII Dyskusyjny Klub Książki poświęcony poezji ks. J. Twardowskiego.
Przedmiot dyskusji stanowiła biografia i twórczość przywołanego poety.
Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Magister filologii polskiej, żołnierzem AK, żołnierz Powstania Warszawskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948r. Przez niemal pół wieku był związany z warszawskim kościołem sióstr Wizytek, w którym sprawował funkcję rektora. Był również wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń kleryków w warszawskim seminarium oraz katechetą niewidomych dzieci w Laskach. Debiutował w 1937 roku tomikiem wierszy „Powrót Andersena”. Jednak mianem właściwego debiutu określa się „Znaki ufności” wydane w 1970 roku Sławę przyniósł mu tom poezji „Niebieskie okulary”. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku to wprost eksplozja jego popularności. Uhonorowany został licznymi nagrodami min.: nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, nagrodą IKAR, Medalem Polonia Mater Nostra Est, nagrodą TOTUS zwaną również „katolickim Noblem”. Na KUL-u otrzymał tytuł doktora honoris causa .
Ks. Twardowski zmarł w Warszawie 18.01.2006r. Miał 90 lat. Został pogrzebany w Wilanowie, w budującej się Świątyni Opatrzności Bożej, wbrew ostatniej woli (chciał być pochowany na warszawskich Powązkach).
W czasie spotkania czytelniczki czytały ulubione wiersze, które następnie interpretowały i o których dyskutowały. Wśród nich znalazły się:
„Do moich uczniów”, „Nie płacz w liście”, „Prośba”, „Śpieszmy się”, „Życie”, „Różne samotności”, „Kiedy mówisz”, „Anioł uśmiechu”, „Szczęście”, „Dlatego”, „Z Tobą”, „O lasach”, „Rozmowa z Matką Bożą”, „Świat”, „Do kaznodziei”.
Przywołane utwory mówią o miłości, wierze w Boga, historii, przyrodzie i przemijaniu. Poezja ks. Jana jest pełna uczuciowości, ale dotyka też często bolesnych ludzkich doświadczeń i różnych aspektów życia codziennego. Jego utwory odzwierciedlają ogromne zainteresowanie przyrodą oraz … umiejętność podglądania życia. Na potwierdzenie tych słów niech będą poniżej przedstawione wiersze:

Który stwarzasz jagody

Ty który stwarzasz jagody
królika z marchewką
lato chrabąszczowe
cień wielki małych liści
zawilec półobecny bo uwiędnie
zanim go się przyniesie do domu
czosnek niedźwiedzi dla trzmieli
smutek roślin
wydrę na krótkich nogach
ślimaka co zasypia na sześć miesięcy
niezgrabny śnieg co ma wdzięk większy
zanim zacznie tańczyć
serce choćby na chwilę spraw
niech poeci piszą wiersze prostsze
od wspaniałej poezji


W grudniu

W marcu przylatują zięby
każda nie większa od wróbla
w maju mignie wilga
jak w niebieskim fartuszku dziewczynka
w październiku czernieją szpaki
w grudniu kocha
podaje nam ręce
na śmierć ubrana choinka


Czytelniczki są zachwycone poezją ks. J. Twardowskiego. Stwierdziły, iż w jego utworach – ” odzwierciedla się nasze życie w tle rozwijającej się przyrody, która zupełnie nie martwi się o doczesne sprawy i cieszy zmęczone oczy człowieka. Czytając wiersze odczuwa się, że natura, która nas otacza jest zawsze niezmienna w swoich porach roku”.
Cytaty autorstwa ks. Twardowskiego, które zostały przytoczone podczas spotkania, niech będą wskazówką dla każdego, ponieważ „czasem trzeba zatrzymać się i pomyśleć”.
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
„I zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz”.
„Byliby doskonali, lecz wad im zabrakło”.
„Nie bądź pewny, że masz czas bo pewność niepewna”.
„Kochać drugiego człowieka oznacza wielką pracę nad sobą”.
„W życiu musi być dobrze i niedobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze”.
„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.
„Najtrudniej być posłusznym Bogu do końca”.
„Bóg jest tak wielki, że jest i Go nie ma. Tak wszechmocny, że potrafi nie być”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wiersz „Prośba”. Jest ostatnim napisanym przed śmiercią przez poetę:

Sam nie czyniłem dobrego
ani mniej ani więcej
to tylko anioł rozdawał
czasami przez moje ręce
kochać też nie umiałem
wiernie ani niewiernie
ktoś inny lepszy
kochał przeze mnie
dogmatów nie rozumiałem
rano w południe w nocy

ufam że wytłumaczysz
kiedy mi zamkniesz oczy

Ksiądz arcybiskup Józef Życiński w kazaniu pogrzebowym wyrażał nasze skryte nadzieje: „ Niech w niebieskiej ojczyźnie docenią poetów proporcjonalnie do tego, jak my cenimy Twe wiersze.”
Oto zbiór dostępnych tytułów w naszej bibliotece: Jan Twardowski „Autobiografia” T.1,2, „Wiersze o nadziei, miłości i wierze”, „Nadzieja, miłość, spisane pacierze. Wiersze wybrane” , „Noc szczęśliwego rozwiązania”, „Elementarz księdza Twardowskiego”, „Dziecięcym piórem”, „Ile słońca w słoneczniku, powiedz, drogi mój chłopczyku?”.
Do najpiękniej wydanych zbiorów zaliczamy tematycznie wydaną serię: „Litania polska”, „Aniele mój”, „Zielnik”, „Ogrody”, „Las”, „Ptaszki”, „Nasi święci”, „Wiersze o Biblii”.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych