Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XX DKK z literaturą fantastyczną

2013-06-12 10:06:51

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej miało miejsce18.07.2012r.

Tym razem omawialiśmy literaturę fantastyczną.
Fantastyka to typ twórczości literackiej kreującej świat przedstawiony w sposób sprzeczny z przyjętymi w kulturze wyobrażeniami o rzeczywistości. Posługuje się elementami nadprzyrodzonymi tj.: magiczne przedmioty, irracjonalne zjawiska, cudowne wydarzenia.
Znana była już w literaturze antycznej, w okresie renesansu, baroku i klasycyzmu. Wyróżnia się następujące rodzaje fantastyki: baśniową, grozy, naukową (science fiction), polityczną (political fiction). Najnowszą jej odmianą jest fantasy.
Wśród omówionych książek znalazł się "Władca Pierścieni" autorstwa angielskiego naukowca, prozaika i poety J.R.R. Tolkiena. Akcja powieści rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Główny wątek dotyczy misji mającej na celu zniszczenie Jedynego Pierścienia (wykutego przez Władcę Ciemności w Orodruinie), który pozwala kontrolować inne Pierścienie Władzy. Czynu tego musi dokonać Frodo Baggins, hobbit z Shire. Pomaga mu grono wiernych przyjaciół.
Został również przedstawiony utwór angielskiego wykładowcy matematyki na Uniwersytecie w Oxfordzie Charlesa Lutwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Tytułowa bohaterka podążając za Białym Królikiem, wskakuje do norki, a później, na zmianę rosnąc i malejąc, przedostaje się przez małe drzwiczki do cudownego świata, zamieszkiwanego przez niecodziennych bohaterów.
Czytelniczki do literatury fantastycznej zaliczyły książkę „Dracula” XIX – wiecznego, irlandzkiego pisarza B. Stokera. Motyw wampiryzmu kontynuowany we współczesnych powieściach np. „Zmierzch” , „Pamiętniki Wampirów” cieszy się niebywałą popularnością.
Twórczość Stanisława Lema - polskiego filozofa i futurologa, lekarza medycyny, doctora h.c. Politechniki Wrocławskiej, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej - nie mogła zostać pominięta. Któż nie czytał „ Dzienników gwiazdowych”, „Opowieści o Pilocie Pirxie”, „Bajek robotów”„Cyberiady”, „Solaris”. Dla pisarza opisywane podróże w kosmos „stawały się formą przewidywań i nadziei, ale także uprzedzeń i obaw związanych z rozwojem cywilizacji”.
Oto niektóre opinie naszych czytelniczek o fantastyce:
„ …jak każdy gatunek literatury posiada swoich zwolenników i przeciwników – jest on mniej popularny od pozostałych”,
„… traktowana z przymrużeniem oka oraz najbardziej rozpowszechniona wśród młodzieży”,
„…uważana za sztukę drugiej kategorii”,
„…książka fantastyczna może być co najwyżej rozrywką, nie może konkurować z gatunkami bardziej "szlachetnymi".
Wszystkich pasjonatów i przeciwników literatury fantastycznej zapraszamy do naszej biblioteki.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron