Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XXII DKK z Ewą Nowak (!) w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej

2013-05-06 13:14:07

23.10.2012r na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece przybyła Ewa Nowak - autorka książek dla młodzieży i o młodzieży.

Jest pisarką, pedagogiem, terapeutą, publicystką. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na wydziale rewalidacji.
Pracowała jako nauczycielka i pedagog-terapeuta. Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince” tekstem „100 % skuteczności” – dotyczącym zdawania egzaminów ustnych. Współpracuje z pismami : „Cogito”, „Victor Junior”, „Victor Gimnazjalista”.
W 2002r. ukazał się jej debiut książkowy „Wszystko, tylko nie mięta” – pierwsza część serii „miętowej” oraz „Diupa” – druga część. W kolejnych latach opublikowała: „Krzywe 10”, „Lawenda w chodakach”, „Drugi”, „Michał Jakiśtam”, „Ogon Kici”, „Kiedyś na pewno”, „Rezerwat niebieskich ptaków”, „Bardzo biała wrona”, „Niewzruszenie”, „Dane wrażliwe”.
W jej książkach wrażliwy czytelnik znajdzie tematy uniwersalne – ważne nie tylko dla młodzieży. Np.: niejednoznaczne sytuacje rodzinne, trudne życiowe wybory, pokonywanie własnych słabości, odróżnianie dobra od zła
,słabość psychiczną lub kalectwo ciała. Książki Ewy Nowak to „subtelna diagnoza dylematów młodości”.
Tradycyjnie gości powitała Jadwiga Marczewska - dyrektor biblioteki, a spotkanie poprowadziła… Ewa Nowak. Natychmiast zaczarowała i oczarowała publiczność. Między słuchaczami a autorką nawiązała się mocna nić porozumienia.
Poruszyła wiele tematów. Najpierw mówiła o „dwóch najważniejszych prezentach, jakie otrzymała od życia”. To przyjaźń matki i ADHD. Gdy była uczennicą szkoły podstawowej, dzięki mamie opanowała technikę czytania. Kilka godzin dziennie słuchała, słuchała i zapamiętywała. Słabość zamieniła w sukces. Dlaczego pisze? Ponieważ każde pokolenie potrzebuje swojego głosu, a nowe pokolenie potrzebuje nowych twórców.
Przedstawiła cztery kategorie powieści ze względu na powtarzalne motywy (toposy). Po pierwsze miłość (dwojga ludzi). Po drugie miłość (trojga ludzi).Po trzecie miłość (walka o władzę).Po czwarte podróż.
Bardzo interesująco opowiadała o procesie pisania. Otóż na drugiej-trzeciej stronie pisanej przez nią powieści bohaterowie zaczynają żyć własnym życiem...
Następnie chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania. Oto niektóre z nich:
Z której książki jest najbardziej zadowolona?
Oczywiście tej, którą aktualnie pisze.
Czym się kieruje kreując charakter postaci?
Intuicją.
Jakie książki czyta dla przyjemności?
Często polecone przez innych.
Czy napisze 2 tom „Bardzo białej wrony”?
Na pewno nie.
Autografy, pamiątkowe wpisy wraz z ozdobnymi rysunkami różnych zwierząt, podziękowania, gorące zaproszenie na kolejne spotkanie zakończyły niebanalną wizytę Ewy Nowak w PBP we Łęcznej.
Z niecierpliwością czekamy na dalsze publikacje, a wszystkich zainteresowanych książkami pisarki zapraszamy do naszej biblioteki.
W spotkaniu udział wzięli wielbiciele talentu pisarki z DKK działających
w PBP w Łęcznej, MGBP w Łęcznej oraz GBP w Milejowie. Przyszła młodzież z ZS im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej, Gimnazjum nr 1 im. K. Bolesława Chrobrego w Łęcznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem wraz z opiekunami. Obecni byli pracownicy WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie i MGBP im. Z. Herberta w Łęcznej.
Spotkanie autorskie sponsorował Instytut Książki w Warszawie.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron warszawaprojektowanie stron warszawa