Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Wystawa Kazimiery Lindner

2013-06-12 13:33:49

Kazimiera Lindner XLVIII spotkanie z cyklu ,,Czy ich znamy?”

Czwartkowe popołudnie 11 kwietnia 2013r. wielu czytelnikom Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej zapadnie w pamięci.
Tego dnia miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac Kazimiery Lindner.
Ekspozycję otworzyła dyrektor PBP Jadwiga Marczewska.
Wśród gości byli członkowie Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki ,,PLAMA”, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej wraz z opiekunkami oraz przyjaciele pani Kazimiery.
Wystawa składa się z rysunków ołówkiem, kompozycji kwiatowych, serwetek, strojów robionych na drutach.
Kazimiera Lindner urodzona w Dubiecku (ziemia przemyska) do Łęcznej przeprowadziła się z Wałbrzycha w 1977 roku. Obecnie jest na emeryturze. Pracowała Zakładzie Robót Górniczych w Łęcznej, przez wiele lat prowadziła również własną działalność gospodarczą.
Zainteresowania artystyczne odziedziczyła po mamie, która była nadworną krawcową u jednej z hrabin rodzimej ziemi. Już jako mała dziewczynka rysowała lalki, postaci z filmów, przygotowywała gazetki szkolne, robiła dekoracje w kościołach, szyła ubranka. Praca zawodowa i codzienne obowiązki spowodowały, że na długo ,,zapomniała” o artystycznej pasji.
Dopiero na emeryturze postanowiła powrócić do rysowania. Tematami dominującymi jej obrazów (tworzonych ołówkiem) są kwiaty, zwierzęta, martwa natura, ludzie. Obrazy są naturalne, a kreska niezwykle precyzyjna. Na pierwszy rzut oka przypominają doskonałe czarno-białe fotografie. Są to jednak rysunki, w które Autorka wkłada mnóstwo czasu i pasji, a efekt końcowy wieńczy dzieło.
Pani Kazimiera kocha przyrodę i uwielbia z nią obcować. Dużo czasu spędza na działce. Jak mówi: ,,Kontakt z naturą uspokaja, wycisza, skłania do zatrzymania się i kontemplacji”.
W przerwie między kolejnymi pracami działkowymi robi kompozycje z własnych kwiatów, szydełkuje, wyszywa.
Zgromadzeni goście podziali prezentowane prace. Wymieniali poglądy na temat różnych technik rysowania i malowania, suszenia kwiatów, haftowania i wyszywania.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana w siedzibie biblioteki do 15 maja 2013 r.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

agencja interaktywnaagencja interaktywna