Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XXVII Dyskusyjny Klub Książki ze Stefanem Dardą

2013-06-12 10:22:26

dorobek pisarza Stefana Dardę – z wykształcenia politologa, a z powołania i osobistych pasji autora polskich literackich horrorów wszechczasów – pierwszy raz gościliśmy w naszej bibliotece 28.04.2011 r. (informacja o spotkaniu na stronie www. biblioteka.powiatleczynski.pl).

„Rzeczywistość okazała się łaskawa i marzenie o spotkaniu z autorem stało się rzeczywistością” po raz drugi 16.04.2013 r. To nie koniec spełnionych marzeń. Otóż sugestia sprzed dwóch lat, by pisarz w kontynuacji debiutanckiej powieści rozważył umiejscowienie akcji na terenie Łęcznej, przybrała realny kształt.
W najnowszej powieści „Bisy” – 3 części cyklu „Czarny Wygon” – autor przenosi część wartkiej akcji z Roztocza do Łęcznej.
Przypomnieć należy, iż na kartach utworów literackich znajdujemy tylko nieliczne wzmianki o Łęcznej np. u I. Krasickiego, A. Fredry, H. Sienkiewicza, M. Rodziewiczówny, W. J. Śliwiny.
Główny bohater „ Bisów”, uciekając od koszmarów Słonecznej Doliny i Guciowa, postanawia udać się do Warszawy. Przejeżdża przez Zamość izatrzymuje się w Łęcznej. W naszej miejscowości przebywa prawie dobę. Wydawałoby się, że w tym spokojnym mieście nic mu nie grozi. Jednak, jak się okazuje, widma z przeszłości powracają. Podczas pobytu w Łęcznej w niecodziennych okolicznościach Witold Uchmann poznaje mieszkańca „grodu dzika”, „najlepszego kibica po tej stronie Wisły” – Jerzego Szewczyka, któremu zawdzięcza życie! Między oboma panami zawiązuje się nić sympatii i porozumienia.
To właśnie słowa łęcznianina wypowiedziane w barze „Przystań” są mottem książki:
"skoro twój przyjaciel odszedł na zawsze, zapłacz nad jego mogiłą i trwaj w żałobie, bracie. A potem wstań i żyj tak, żeby był z ciebie dumny, filując stamtąd, z góry, na twoje poczynania (…). a że ktoś odmaszerował wcześniej…? Cóż, widocznie tak musiało być. Za pięćdziesiąt, sześćdziesiąt, sto lat i tak wszyscy będziemy w jednym i tym samym szeregu.”

Książkę, tak jak poprzednie można czytać na wielu poziomach.
1.Jako kryminał. Bohaterowie giną w tajemniczy sposób.
2.Jako powieść psychologiczną. Czytelnik próbuje rozwikłać zagadki śmierci czy zła?
3.Jako powieść grozy. Wydarzeniom towarzysza zjawiska paranormalne.
A może to są rojenia człowieka stojącego na skraju rozstroju nerwowego („Upiory umysłu wkradają się do świadomości.”)
Pisarz jest mistrzem nastroju. Wyjaśnia zagadki, ale nie odziera ich z tajemnicy. Zmusza czytelnika do namysłu. Przebywa z upodobaniem na pograniczu życia i śmierci. Kreuje bohatera jako kogoś, kto jest i nie jest, kto żyje i nie żyje. Agonia oddziela życie od śmierci. Właśnie ten stan z upodobaniem wybiera autor.
Na wtorkowe spotkanie zorganizowane pod patronatem Instytutu Książki w Krakowie przybyli miłośnicy prozy Stefana Dardy: Adam Niwiński - Starosta Łęczyński, Andrzej Grzesiuk - Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Dariusz Kowalski - Wiceburmistrz Łęcznej, Joanna Chapska - z-ca kierownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Lublinie, dyrektorzy bibliotek publicznych powiatu łęczyńskiego, Elżbieta Brodzik – dyrektor PCPR w Łęcznej, klubowicze DKK działających w: PBP w Łęcznej, MGBP w Łęcznej, GBP w Milejowie i Ludwinie, uczniowie I LO im. J. Zamoyskiego w Łęcznej, ZS Górniczych w Łęcznej, ZS nr 2 im. S. Bolivara w Milejowie, ZS w Ludwinie, ZS im. KK Jagiellończyka w Łęcznej, MOW w Podgłębokiem, Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Łęcznej wraz z opiekunami.
Spotkanie rozpoczął Zespół Muzyczny działający przy ZS nr 1 w Łęcznej pod kierownictwem Mirosława Kozery. „Kołysanka dla nieznajomej” Perfectu, „Wehikuł czasu” Dżemu, „Ona jest ze snu” Iry uprzyjemniły uroczystość i stanowiły niespodziankę dla autora. Było to nieprzypadkowe zamierzenie organizatorów, bowiem Stefan Darda w czasie studiów grał w folkowej „Orkiestrze pod wezwaniem Świętego Mikołaja”.
Pisarz cierpliwie odpowiadał na liczne pytania dotyczące twórczości, przyszłych projektów literackich, a nawet życia prywatnego. Mówił, jak ważną rzeczą jest zawód, którego wykonywanie daje satysfakcję i zadowolenie. Wiara we własne siły jest bardzo pomocna w pokonywaniu trudności i osiągnięciu upragnionego celu.
Podziękowania za bardzo interesujące i inspirujące spotkanie oraz umieszczenie akcji powieści w naszym mieście złożyli na ręce Gościa: Adam Niwiński – Starosta Łęczyński, Andrzej Grzesiuk – Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Dariusz Kowalski – Wiceburmistrz Łęcznej.
Z kolei Jadwiga Marczewska – dyrektor PBP w Łęcznej – zaprosiła Stefana Dardę na kolejne spotkanie w naszej bibliotece, gdy ukaże się na rynku wydawniczym 4 część „Czarnego Wygonu”. Zaproszenie zostało przyjęte.
Na zakończenie czytelnicy mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania autografu z dedykacją.
Do przeczytania promowanej książki zachęcamy nie tylko łęcznian. Oczywiście, można ją wypożyczyć w Powiatowej Bibliotece Publicznej
w Łęcznej.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe