Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Współczesna proza na XXXI DKK

2013-10-11 14:44:29

09.10.2013 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej zgromadziło się liczne grono czytelniczek. Rozmawiałyśmy o książkach współczesnych autorów.

Pierwszą była niedawno wydana „Papusza” autorstwa Angeliki Kuźniak – polskiej reporterki, współpracującej z Gazetą Wyborczą. Mówi o Bronisławie Wajs, cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego, której twórczość upowszechniał Julian Tuwim. Popularność okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Podupadła na zdrowiu,również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, została pochowana z dala od cygańskich mogił. „Papusza” to świetna opowieść reporterska dotycząca realiów życia polskich Cyganów, przywiązania do przyrody, wolności oraz o inności.
Dużą popularnością cieszyły się książki Małgorzaty Kursy. Autorki kilku powieści dla kobiet, które miałyśmy okazję przeczytać, a o dwóch dyskutować. Były to: „Tajemnica sosnowego dworku” oraz„Ekologiczna zemsta”. Obie pozycje – jak stwierdziły czytelniczki – charakteryzuje specyficzny rodzaj humoru, przy którym można się dobrze bawić i niewątpliwie poprawić sobie nastrój, a także spojrzeć na świat z większym dystansem i optymizmem.
Zauważona została powieść pt. ”Bezdomna” Katarzyny Michalak , która jest z wykształcenia lekarzem weterynarii, a z powołania pisarką.
To książka zasługująca na uwagę . „Jest pełna dramatyzmu, skrajnych emocji, tajemnic, skomplikowanych relacji rodzinnych i niespodziewanych przyjaźni.” Uwrażliwia na takie problemy społeczne jak bezdomność.
Do ciekawych pozycji czytelniczki zaliczyły „Miłośnicę” Marii Nurowskiej . Autorki prozatorskich bestsellerów, absolwentki filologii polskiej
i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarka opowiada historię życia Krystyny Skarbek – polskiej arystokratki, która była agentką brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej. Opierając się na bogatej dokumentacji tworzy portret nietuzinkowej bohaterki.
Wiele emocji wzbudził „Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseiniego – amerykańskiego powieściopisarza i lekarza medycyny pochodzenia afgańskiego. To historia przyjaźni dwóch afgańskich chłopców – Amira
i Hassana mieszkających w Kabulu. Jeden z nich jest świadkiem brutalnego gwałtu. Strach i egoizm nie pozwala mu na to, aby odważył się stanąć w obronie przyjaciela. Całe dalsze życie podporządkowuje skutkom tego wydarzenia.
Godne polecenia okazały się kryminały Olgi Rudnickiej –młodej pisarki, absolwentki Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania
w Poznaniu, pracującej z osobami niepełnosprawnymi w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. „Cichy wielbiciel”, „Natalii 5” to tytuły omawiane
przez nas. Pierwszy z nich opowiada historię Julii, która skończyła studia, pracuje, ma chłopaka. Pewnego dnia dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela. Wiersze, kolejne kwiaty i wiadomości zaczynają ją najpierw niepokoić, a potem przerażać…
W drugiej książce autorka przedstawia losy 5 sióstr, które nie mają pojęcia o swoim istnieniu do momentu, gdy ich wspólny ojciec popełnia samobójstwo. W testamencie zostawia w spadku duże pieniądze oraz dworek na wsi.
Wszystkich zainteresowanych wyżej wymienionymi książkami zapraszamy do biblioteki.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www