Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XXXIII DKK – O Tuwimie raz jeszcze (18.12.2013)

2013-12-23 11:30:57

PBP w Łęcznej gościła p. Małgorzatę Rodziewicz nauczycielkę j. polskiego, pracującą z młodzieżą w ZS im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej oraz w ZS w Ludwinie.

Należy przypomnieć, że p. Małgorzata jest autorką dwóch rewelacyjnych i profesjonalnych występów młodzieży prezentowanych podczas I i IITurnieju Mowy Polskiej (2011r. 2013r.) nagrodzonych pierwszym miejscem.Tym razem z okazji Roku Tuwima przygotowała prezentację multimedialną „Różne oblicza Juliana Tuwima”. Wszyscy wiemy, że przywołany literat „wielkim poetą był”. Natomiast uczestniczki naszego DKK miały przyjemność poznania Skamandryty jako… człowieka.
Julian Tuwim – dla Polaków Żyd, dla Żydów Polak – urodził się w „Kominogrodzie” (Łodzi) 13września 1984r. Jest to miasto jego dzieciństwa, również szkolnych kłopotów. Początkowo miał słabe wyniki w nauce, i jak sam mówił: „…uczył się pod psem”. Dlatego powtarzał szóstą klasę gimnazjum. Za to maturę zdał doskonale.
Miał doskonały słuch językowy, zapisywał w kajetach setki słów w różnych językach np. Komańczów, czukockim, syjamskim, nauczył się też esperanto. Interesował się m.in. chemią, mechaniką, ziołolecznictwem, magią i pirotechniką. Hodował pełzające po całym domu jaszczurki(!)
Jego wielką miłością życia była żona Stefania Marchwiówna . Dla niej pisał wiersze miłosne. P. Rodziewicz o jednym z nich – bardzo pięknym i wyjątkowym – wspomniała w prezentacji. Oto fragment:
„Prośba”
Przyjdź do mnie o moja miła!
Zostaniesz u mnie do rana…
Nie powiem, żeś u mnie była,
Nie bój się moja kochana…
Przyjdź do mnie – w bluzce jedwabnej,
Białej i nocą pachnącej…
Swe wargi – w uśmiech powabny
Na całus złóż mi gorący… (…)
Autorka prezentacji ukazała poetę jako człowieka wszechstronnego, nietuzinkowego, piszącego zabawne teksty dla dzieci i poważne utwory dla dorosłych. Również jako twórcę kabaretowych skeczów, humoresek, satyr i szmoncesów m.in. dla „Qui pro Quo” i „Pikadora”. Autora tekstów teatralnych, operowych, librett, szlagierów.
Sławę i pieniądze zapewniły mu utwory pisane dla wspomnianych kabaretów literackich. Któż z nas nie słyszał i nie nucił ponadczasowych przebojów „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”.
Tuwim to również skandalista. Wiersz „Do prostego człowieka” spowodował, iż przeciwko niemu prokuratura podjęła postępowanie.
Klubowiczki wysłuchały kilku współczesnych śpiewająco interpretowanychwierszy. Z najnowszego teledysku zespołu Rambo Jet „Do krytyków”. „Tomaszów” w genialnej interpretacji Ewy Demarczyk. „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Janusza Radka. Marek Grechutaśpiewał ”Mandarynki i pomarańcze”. Grzegorz Turnau „ Miejscową idiotkę z tutejszym kretynem”.
Panie uświadomiły sobie, iż pieśń kościelna pt. „Chrystusie…” to również utwór Tuwima.
Tuwimowie wyjechali z Polski po wybuchu II wojny światowej ( na emigracji poeta tworzył nostalgiczny poemat „Kwiaty polskie”).
Powrócili w 1946r. Stworzyli kochający dom dla Ewy, wojennej sieroty żydowskiego pochodzenia.
Spokojne i dostatnie życie rodziny przerwała śmierć poety 27 grudnia 1953 roku. Matka z przybraną córką wyjechała do Szwecji.
Na zakończenie należy zacytować słowa Aliny Kowalczyk na temat Tuwima, które p. Rodziewicz wykorzystała w swojej prezentacji:
„ Wielki czarodziej, alchemik żywego słowa, mag, niestrudzony dyrygent wielkiej orkiestry słów, wielki księżycowy ptak – ptak kolorowy, drapieżny
i szlachetny”.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych