Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

DKK z Marią Nurowską

2014-02-10 13:07:25

XXXIV spotkanie DKK (28.01.2014r.) poświeciłyśmy książkom Marii Nurowskiej, ponieważ w tym roku, w marcu będziemy obchodzić 70 rocznicę urodzin pisarki (3 marzec 1944r.). Jest autorką prozatorskich bestsellerów, a także sztuk teatralnych, słuchowisk oraz literatury dla młodzieży. To absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutowała w 1974 r. na łamach miesięcznika „Literatura”. Popularność i uznanie krytyki przyniósł jej zbiór opowiadań „ Nie strzelać do organisty” (1975) oraz powieści: „Moje życie z Marlonem Brando” (1976), „Po tamtej stronie śmierci” (1977).
Życie związała z Warszawą i Bukowiną Tatrzańską, gdzie mieszka, prowadzi pensjonat oraz pisze książki. Jej utwory cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zostały przetłumaczone na szesnaście języków. We Francji i Niemczech są bestsellerami. Wśród omówionych przez nas książek znalazły się „Hiszpańskie oczy”. ,,Powieść opowiada autentyczną historię kobiety zesłanej na Sybir za udział w Powstaniu Warszawskim. W łagrze rodzi córkę – owoc gwałtu. Początkowo nie chce utrzymywać z nią kontaktów, ale gdy wraca do kraju, zabiera ją ze sobą. Nie potrafi kochać córki. Na tym polega jej życiowy dramat''. Mówiłyśmy również o „Niemieckim tańcu”. ,,W tej książce pisarka przedstawia losy dwóch skrajnie różnych kobiet: Elizy i Marianny von Saarow. Pierwsza z nich to osoba wyniosła. Mieszka w luksusowym domu opieki w Monachium. Natomiast druga poświęciła życie innym, pomagając potrzebującym w Afryce. Łączy je wspólna przeszłość, z którą muszą się rozliczyć u schyłku życia. Powieść została napisana na podstawie dziejów rodziny von Krockow, dawnych właścicieli zamku w Krokowej''. Dyskutowałyśmy o Krystynie Skarbek- bohaterce książki „Miłośnica”. ,,To polska arystokratka, która była agentką brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej. Podziwiałyśmy jej spryt i odwagę. Szukałyśmy przyczyn, dla których nieustannie udowadniała, że jest najlepsza''.
„Nakarmić wilki” ,,to historia Kasi, absolwentki warszawskiej SGGW. Przyjeżdża w Bieszczady, by zebrać materiał do pracy doktorskiej o wilkach. Pierwsza nocna obserwacja staje się początkiem jej wielkiej fascynacji inteligentnymi zwierzętami, a kolejne sprawiają, że między dziewczyną, a zwierzętami wytwarza się emocjonalna więź. Kasia angażuje się w ich obronę i sprowadza do pobliskiej wsi owczarki podhalańskie. Mają one odstraszać drapieżniki i trzymać je z dala od ludzkich zagród. Rzetelna wiedza Nurowskiej pozwala na zmianę utartych, obiegowych sądów na temat groźnych drapieżników''.
Zainteresowanie wzbudziła powieść „Innego życia nie będzie” . ,,Bohaterowie to Stefan Gnadecki – młody wojewoda i Wanda Dziubek – prosta dziewczyna ze wsi, której udało się dostać posadę sekretarki. Nawiązują romans. Wkrótce pobierają się, a na świat przychodzi dwóch synów. Jednak nadopiekuńcza matka Stefana robi wszystko, by rozbić to małżeństwo. I osiąga cel. Książka została oparta na prawdziwych losach pierwszego powojennego wojewody szczecińskiego i jego sekretarki''.
Duże zainteresowanie wzbudził „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”.,,Autorka opowiada historię młodego poety oraz zakochanej w nim studentki prawa. Kiedy zostaje porzucona, pojawia się ten trzeci. Pisarka ponownie swoją powieść opiera na autentycznych faktach. Tytułowi bohaterowie to w rzeczywistości Czesław Miłosz i Sergiusz Piasecki''.
Wyjątkową pozycją jest „Księżyc nad Zakopanem” – ,,autobiograficzna opowieść Marii Nurowskiej, w której mówi: o swojej przeszłości, trudnych relacjach z matką i ojcem (została wychowana przez dziadka),o tym jak przypadek sprawił , iż została pisarką. Opisuje swoje liczne domy, które często zmieniała. W szczególności leśniczówkę – jej dom rodzinny. Dowiadujemy się o jej związkach z mężczyznami, z którymi nie potrafiła związać się na dłużej''. Czytelniczkom podobały się książki Nurowskiej, mimo iż opisują ludzkie dramaty, są przygnębiające i pełne pesymizmu. Opowiadają historie kobiet, które walczą z przeciwnościami losu i muszą zmierzyć się z nieudanym życiem. Tłem są różne wydarzenia historyczne. Najczęściej okres II wojny światowej oraz PRL-u. Pojawiają się liczne wspomnienia i rozliczenia z przeszłości.
Panie czytały również najciekawsze cytaty z utworów Nurowskiej. Oto kilka z nich:
„Bo widzi pan, ja zawsze gdzieś jestem przez pomyłkę… To dramat mojego życia, przez głupi przypadek stracić wiele albo nawet wszystko”. („Hiszpańskie oczy”)
„Powszednie kłamstwa są swego rodzaju warstwą ochronną, bez niej widać byłoby żywe mięso”. („Listy miłości”)
„Góry są może surowe, ale mniej zdradliwe od gatunku ludzkiego”. („Miłośnica”)
„Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach…Przeżyją tylko te, które nakarmisz”. („Nakarmić wilki”)

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych