Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

„Bo piękno na to jest, by zachwycało” czyli mój ulubiony wiersz

2014-03-05 16:29:50

XXXV Dyskusyjny Klub Książki w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej (25.02.2014r.) po raz pierwszy poświęciłyśmy poezji.

Każda z uczestniczek spotkania miała za zadanie przedstawić jeden ulubiony wiersz.
I właśnie dokonanie wyboru okazało się najtrudniejszym zadaniem. Ileż rozterek i argumentacji wymagało odłożenie na półkę innych ulubionych poetów i ich utworów! Powyższe spotkanie jest protestem przeciwko obiegowej opinii, że Polacy czytają tylko książki kucharskie(!)
Rozmowę rozpoczęłyśmy słowami Agnieszki Osieckiej: „No bo czemóż to pcham siwy łeb we wciąż nowy wianek. Czemóż nastawiam złachany kark, pod coraz to nowe pręgieże”.
Na wstępie naszych dywagacji próbowałyśmy zdefiniować termin
„ poezja”. Wg „Słownika terminów literackich” :
1.„W epokach dawniejszych określenie wszystkich dzieł zaliczanych
do literatury pięknej, która składała się z dzieł wierszowanych”.
2.”Przeciwieństwo prozy, mowa wiązana, utwory pisane wierszem”.
3. „Od epoki symbolizmu synonim liryki”.
Wspólnie doszłyśmy do wniosku, że poezja to natura, dusza człowieka, wrażliwość patrzenia na świat, a poeta to człowiek, który „silniej niż inni odczuwa piękno tworzenia.”
Toteż niniejsza informacja o spotkaniu nie ma na celu przedstawienia wypracowanej analizy i interpretacji utworów poetyckich, tylko luźne uwagi odbiorców.
Pierwszy przeczytany wiersz „Baśń i sen” Kazimierza Śladewskiego (członka Związku Literatów Polskich w Lublinie) został napisany dla tych, którzy z wyboru zamieszkali Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Mówi o magii miejsca. Urodę przywołanych terenów zapowiada tytuł.
Któż z nas nie pamięta przesłania ostatniej woli zawartej w wierszu „Testament mój” Juliusza Słowackiego? Służba Polsce, uszlachetnianie ducha narodu, posłannictwo wieszcza stale są aktualne.
Z kolei „Moja piosnka II ” Cypriana Kamila Norwida podejmuje motyw samotności wędrowca-wygnańca i idealizacji ojczystego kraju – dobrego, prostego, uczciwego….
Dużym uznaniem cieszyły się utwory ks. Jana Twardowskiego: „Wiersz z banałem w środku”, „***(Nie płacz w liście)”, „Odejść”. Wnioski, do których doszłyśmy po wielokrotnej recytacji, były następujące: „w krótkich wierszach jest zawarta cała mądrość świata” „bo to co nas spotyka/ przychodzi spoza nas”.
Zachwyciły nas również „Nic dwa razy” i „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej. Obserwatorski zmysł, prosty język oraz autoironia po mistrzowsku przekazują przesłanie: wszystko przemija, trzeba korzystać z życia oraz cieszyć się chwilą. A kot w roli podmiotu lirycznego jest niezrównany.
Wśród ulubionych wierszy znalazł się utwór ”Zgaś moje oczy” Rainera Marii Rilke. Stanowi on wzór idealnej miłości, dlatego wzbudził nasze zainteresowanie.
Nasze spotkanie zakończył wstrząsający utwór (bez tytułu) Osipa Mandelsztama. Rosyjskiego poety, więźnia i ofiary gułagu.
Szczupłe twoje ramiona na mrozie zapłoną,
Na mrozie zapłoną, pod batem spłyną czerwono.

Dłonie twoje dziecinne sagany będą dźwigały,
Sagany będą dźwigały i sznury wiązały.

Stopy twoje delikatne pójdą po szkle boso,
Pójdą po szkle boso, krwawą w piasku rosą.

A ja na intencję twoją świeczką czarną się rozjarzę,
Świeczką czarną się rozjarzę, pomodlić się nie odważę.

Woroneż, 1934.
Tłum. Witold Dąbrowski

Powściągliwy wiersz o człowieku osaczonym przez rzeczywistość totalitarną, naznaczonym piętnem śmierci. Emanuje cierpieniem fizycznym, moralnym, egzystencjalnym i potwornym strachem.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków