Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Najlepsze polskie kryminały

2014-05-30 12:29:36

XXXIX DKK

14.05.2014r. (środa) w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej zgromadziło się liczne grono czytelniczek. Rozmawiałyśmy o kryminałach polskich autorów. Wśród nich znalazła się książka Joanny Jodełki – młodej pisarki, która z wykształcenia jest historykiem sztuki. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią pt. „Polichromia”. W 2011 r. ukazała się jej kolejna powieść kryminalna – „Grzechotka”, którą omawiałyśmy. Autorka opisuje problem społeczny jakim jest dzieciobójstwo noworodków. „Książka klasyfikowana jako kryminał, jednak bardziej przypominała powieść psychologiczną niż pełną akcji historię z wątkiem sensacyjnym”.
Dużą popularnością cieszyły się kryminały Marka Krajewskiego. Autora licznych pozycji tego gatunku. Pisarz z wykształcenia jest filologiem klasycznym, specjalizującym się w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Wykładał również na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 r. został laureatem Paszportu Polityki. Dyskutowałyśmy o cyklu książek wydawanych od 1999 r. tj. „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”. Opowiadają one o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Akcja każdej z nich toczy się we Wrocławiu w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej.
Książką godną polecenia jest „Uśpienie” – debiut Marty Zaborowskiej. Pisarka z wykształcenia jest politologiem, zawodowo związana z międzynarodową instytucją finansową. We wspomnianej publikacji autorka przejmująco ukazała mroczną atmosferę podwarszawskiego miasteczka. Główną bohaterką jest Julia Krawiec, która prowadzi dochodzenie w sprawie okrutnego morderstwa lekarki z kliniki psychiatrycznej. W tym samym czasie znika z niej również groźny psychopata, skierowany na obserwację.
Do ciekawych pozycji czytelniczki zaliczyły „Uwikłanie” oraz „Ziarno prawdy” polskiego pisarza i publicysty, współautora scenariuszy filmowych Zygmunta Miłoszewskiego. Bohaterem obu powieści jest prokurator Teodor Szacki. Akcja jednej z nich toczy się w Warszawie, drugiej zaś w Sandomierzu. Książki od początku trzymają w napięciu. Są to kryminały, w których każdy wątek śledzimy z zapartym tchem. Atmosferę tajemniczości potęgują siły nadprzyrodzone.
Ciekawy temat spotkania zachęcił klubowiczki do czytania powieści tego gatunku.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www