Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Opowiadania

2014-06-16 15:23:12

XL DKK

Czerwcowe spotkanie klubu (12.06.2014r.) poświęciłyśmy na rozmowę dotyczącą „krótkich utworów epickich pisanych prozą” jakimi są opowiadania. Mistrzem tego gatunku literatury, którego bez wątpienia należy wyróżnić jest Marek Hłasko (1934-1969). Dyskutowałyśmy o jednym z jego licznych utworów „Śliczna dziewczyna”. Akcja opowiadania toczy się w parku. Jedną z bohaterek jest wyjątkowo piękna dziewczyna. Ludzie dostrzegają w niej same dobre cechy, przekładając jej zewnętrzne piękno na obraz duszy. Jednak prawdziwa natura dziewczyny okazuje się całkiem inna.
Czytałyśmy na głos fragmenty opowiadań Hłaski. Były to: „Sowa córka piekarza”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Drugie zabicie psa”, „Pierwszy krok w chmurach”, ,,Następny do raju”.
Naszą uwagę zwróciły również utwory Hanny Kowalewskiej „Z herbaciarni” oraz Moniki Szwaji „Piękny to był epizod”znajdujące się w zbiorze opowiadań „Listy miłosne” . Autorki piszą w nich o ważnych dla wszystkich uczuciach. Znaleźć tu można zarówno humor, trochę romantyzmu oraz ironii.
Rozmawiałyśmy także o opowiadaniu Sylwii Chutnik, które jest zamieszczone w książce pt. „Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści”. Pisarka porusza w nim temat seksualnego wyzwolenia kobiet.
„Opowiadania letnie, a nawet gorące” to nasza propozycja na zbliżające się wakacyjne wieczory. Zbiór składa się z dwudziestu opowiadań. Autorami są: Janusz Leon Wiśniewski, Irena Matuszkiewicz, Małgorzata Domagalik, Monika Szwaja i wielu innych polskich, znanych pisarzy .
Klubowiczki podsumowując spotkanie stwierdziły, iż omówione wyżej lektury czytało się przyjemnie i szybko, a dyskusja na temat była niezwykle ciekawa.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron