Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Powieści Hanny Kowalewskiej

2014-12-05 11:38:38

Na XLIV spotkaniu DKK (26.11.2014r.) omawiałyśmy bestsellerowy cykl książek o Zawrociu autorstwa Hanny Kowalewskiej - poetki, prozatorki, autorki dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Absolwentki filologii polskiej UMCS w Lublinie, a także Studium Scenariuszowego przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Debiutowała w 1998 roku książką „Tego lata, w Zawrociu”, za którą otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz „Świat Książki”-
w kategorii powieść polska. Z kolei wydana w 2003 r. „Julita i huśtawki” została przez czytelników uznana za książkę roku.
Kowalewska w swoim dorobku literackim może pochwalić się również tomikami wierszy „Winoroślinność” i „Anna tłumaczy świat” oraz zbiorem opowiadań „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”. Jest autorką powieści dla młodzieży: „Letnia akademia uczuć 1. Anna i wodorosty”, „Letnia akademia uczuć 2. Pięć najważniejszych słów”.
Bohaterką i narratorką omawianego cyklu książek jest Matylda, która w pierwszej części - „Tego lata, w Zawrociu” otrzymuje w spadku po nieznanej dotąd babce Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji. Młoda kobieta zostawia na pewien czas swoje warszawskie życie i wyjeżdża do Zawrocia. Odnajduje wówczas pamiętniki pisane przez jej dziadków. Dzięki nim Matylda poznaje rodzinną historię oraz członków rodziny, z którymi nie utrzymywała wcześniej kontaktów.
Cykl obyczajowy z udziałem Matyldy rozrósł się do 5 tomów.
W „Górze śpiących węży” bohaterka usiłuje wyjaśnić zagadkę śmierci swojego ojca w wypadku samochodowym. To tragedia sprzed lat…
„Maska Arlekina” przybliża historię męża Matyldy – Filipa Justa, zdolnego aktora. Świr popełnił samobójstwo. Matylda na każdym kroku czuje obecność męża i uważa go za jedyną miłość swojego życia. Jednak pewnego dnia odkrywa nieznane fakty z życia męża.
Za sprawą starych zdjęć w „Innej wersji życia” wracamy do rodziny bohaterki. Matylda postanawia raz na zawsze ułożyć sprawy z matką i przyrodnią siostrą Paulą. Czuje, że złe relacje, które są pomiędzy nimi, wynikają nie tylko z typowej rywalizacji spowodowanej różnicą wieku. „Ponownie otwiera puszkę Pandory, z której rodzinne tajemnice wydostają się z prędkością światła”.
„Przelot bocianów”to ostatnia część cyklu. Autorka ponownie stawia przed Matyldą nowe i trudne wyzwanie. Bohaterka godzi się z rodziną, samą sobą i miłością.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa