Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

VII - " Ten obcy"

2015-03-05 11:29:13

25.02.2015 uczniowie VI klasy SP nr 2 w Łęcznej wraz z nauczycielem religii Elżbietą Ostrzyżek dyskutowali w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej o książce Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”.

Przedstawili biografię autorki (1903-2003), która z wykształcenia była pedagogiem i polonistą. Pracowała jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy Polskiej, a po II wojnie światowej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1950–1954 była kierownikiem literackim Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Jako pisarka debiutowała w 1948 roku „Historią o czterech warszawskich pstroczkach”. Największe uznanie przyniosły jej powieści
dla młodzieży tj.: „Niespokojne godziny” (1964), „Wszystko inaczej” (1968), „Inna” (1975), „Ważne i nieważne” (1971), a przede wszystkim „Ten obcy” (1961).
Następnie uczniowie przypomnieli miejsce akcji, czas akcji, bohaterów i wydarzenia składające się na treści książki.
Wybrali tę powieść ze względu na przedstawione w niej ponadczasowe wartości tj.: przyjaźń, dobro, pomoc innym. Najbardziej interesującymi wątkami okazały się losy dzieci z rozbitych rodzin, ich samotność, zagubienie i wielka potrzeba miłości.
Uczestnicy dyskusji wykazali się dużą znajomością utworu, spostrzegawczością, wyobraźnią, współczuciem.
Stwierdzili, iż jest to powieść uniwersalna, którą czytali również ich rodzice.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

agencja interaktywnaagencja interaktywna