Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XLVIII DKK

2015-04-03 12:32:34

31.03.2015 roku spotkałyśmy się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej, aby zaprezentować najciekawsze, ostatnio przeczytane książki.

Wśród literatury faktu „Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra, „Śród żywych duchów” Małgorzaty Szejnert oraz „Żona psychopaty” Teresy Ewy Opoki.
W pierwszej z nich autor - zgodnie z tytułem – prezentuje kobiety, które w okresie międzywojennym były „ na świeczniku”. Wśród nich: Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Jadwiga Beck, Maria Morska, Katarzyna Kobro.
W drugiej pisarka kreśli dramatyczne losy żołnierzy wyklętych zamordowanych w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Jej reporterskie śledztwo próbuje odkryć zagadkę Kwatery Ł tzw. „łączki” na Powązkach - miejsca, gdzie od połowy 1948 r. chowane były potajemnie ciała bohaterów podziemia niepodległościowego.
Ostania z w/w książek jest realistycznym zapisem życia dręczonej kobiety przez męża sadystę. „Mamy tutaj do czynienia z przemocą psychiczną, która jest równie ciężka jak fizyczna, jednak najbardziej trudna
do udowodnienia. Jedynymi śladami są rany na psychice ofiary. Rany, których nie widać, a które bardzo bolą”. Dyskutowałyśmy również o książkach z literatury pięknej. Jedną z nich była „Domina” Barbary Wood, opowieść o młodej kobiecie z końca XIX wieku, która chcę zostać lekarzem. Pomimo przeciwności losu udaję się jej osiągnąć życiowy cel.
Przypadł nam do gustu „Anioł w kapeluszu” Moniki Szwaii. Jak zwykle autorka z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i wrażliwością opisuje losy – pani profesor Jaśminy Taranek, studentki Mirandy Wiesiołek oraz nastolatka Jonasza Zawadzkiego. Ich drogi życiowe łączą się, aby doprowadzić do przyjaźni.
Ciekawą okazała się również wielotomowa saga „Wiatr nadziei” Frid Ingulstad. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku w Krystianii (obecnie Oslo) położonej nad rzeką Aker. Główną bohaterką jest osiemnastoletnia Elsie, a najważniejsze wydarzenia dotyczą jej trudnego życia.
Wszystkich zainteresowanych nieustannie zapraszamy do wzięcia udziału
w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron