Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Z reportażami Swietłany Aleksijewicz

2015-05-08 10:24:16

XLIX spotkanie DKK (30.04.2015) poświęciłyśmy książkom Swietłany Aleksijewicz – białoruskiej pisarki i dziennikarki, laureatki wielu międzynarodowych nagród.

Urodzona w 1948 r. w Stanisławowie, wychowywała się na Białorusi. W 1972 roku ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego im. Lenina. Początkowo pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w internacie. Następnie współpracowała z prasą.

W 1983 r. debiutowała książką „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Autorka - oskarżona o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej” - przedstawiła relacje kobiet, które zgłaszały się do wojska, nie mając wyobrażenia o wojennym okrucieństwie, bólu i śmierci. Konfrontacja z tragizmem wojny pozbawiła je kobiecości i radości życia. „Żołnierki z pierwszej linii frontu” były sanitariuszkami, praczkami, kucharkami, saperkami, czołgistkami. Po II wojnie ich dramat się nie skończył. Długo nie mogły zapomnieć tego, co przeżyły, miewały koszmary, nie znosiły czerwonego koloru, ponieważ kojarzy się z przerażającym zapachem krwi. „Opuszczone, samotne, często bez pracy, żyły w biedzie ,w poczuciu krzywdy jaką im wyrządzono”.

W 1985 rok powstała kolejna książka „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy”. Po raz kolejny autorka udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym razem są to wstrząsające relacje osób, które jako dzieci przeżyły II wojnę światową i okupację niemiecką. Wypowiadają się w niej emeryci z najróżniejszych warstw społecznych: Od robotników i sklepikarzy, poprzez biznesmenów, dyrektorów fabryk, a kończąc na ludziach nauki i kultury. Autorka nie ingeruje we wspomnienia. Pyta i cierpliwie wysłuchuje tego, co mają jej do opowiedzenia. A mówić im nie jest łatwo. „Ostatni świadkowie” wracają pamięcią do najstraszniejszych dni życia. Bardzo często załamują się. Nie mają siły opowiedzieć pełnej historii. Oprócz dzieciństwa, podczas wojny, stracili bardzo często wszystko. Domy, rodziny, przyjaciół, krewnych, także zdrowie. Wychowywali się wśród obcych ludzi. Na terenach oddalonych czasem wiele kilometrów od miejsca urodzenia.

Kolejna pozycja wydana w 1997 roku to „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”. Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu pisarka rozmawiała z ludźmi, którzy przeżyli katastrofę. Opowiedzieli, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. Wypowiadały się osoby ze wszystkich warstw społecznych: Naukowcy alarmujący o zagrożeniu, rezerwiści powołani do likwidacji skutków awarii, żony zmarłych na chorobę popromienną, przedstawiciele aparatu partyjnego ukrywający prawdę, staruszkowie mieszkający nadal w strefie zamkniętej, dzieci w szpitalach radiologicznych.

W 2013 roku autorka wydała „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Jest to utwór o pokoleniach doświadczonych komunizmem. Gruba książka zawiera kilkadziesiąt opowieści osób, które zostały poddane krwawej polityce władz ZSRR. Opowiada o ludziach, którzy doświadczyli wiele cierpienia i zła. To także literatura mówiąca o rozczarowaniu wolnością, o mrzonkach demokracji, o współczesnej Rosji, o braku tożsamości i nadziei. Z treści książki wyłania się bezmiar tragedii, nieprawości i okrucieństwa, który poraża czytelnika.

Klubowiczki były pod ogromnym wrażeniem przejmujących utworów Swietłany Aleksijewicz. Jej publikacje wzruszają, przytłaczają i zmuszają czytelnika do głębokich przemyśleń.
Emocjonalne pióro autorki oraz rzetelność światków tworzą dokument literacki, którego nie można zapomnieć.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych