Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Lato z LI DKK

2015-08-25 14:16:18

05.08.2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się kolejne spotkanie DKK. Przedmiotem dyskusji była literatura, którą najczęściej wybieramy latem. Piękna pora roku i wakacyjny nastrój stały się inspiracją do kolejnej rozmowy o książkach. W spotkaniu uczestniczyły przyjaciółki i stałe czytelniczki książnicy.

Godną polecenia okazała się powieść hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, „Cień wiatru”. Miłośnicy mrocznych klimatów będą zachwyceni, gdyż akcja książki rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku.
W retrospekcjach pojawiają się także lata wcześniejsze. Bohaterem jest Daniel Sempere – dziesięcioletni chłopiec, którego ojciec zaprowadza na Cmentarz Zapomnianych Książek. Od tego momentu próbuje odkryć tajemnicę zawiązaną z autorem jednej z nich - Julianem Caraxem.
Fanom kryminałów proponujemy powieść Karin Slaughter „Płytkie nacięcie” oraz Olgi Rudnickiej „Czy ten rudy kot to pies?”. Pierwsza z nich stanowi drugą część kryminalnego cyklu, którego akcja rozgrywa się w hrabstwie Grant. Głównymi bohaterami są Sara Linton – pediatra i koronerka w Heartsdale oraz jej były mąż komendant policji Jeffrey Tolliver. Autorka odkrywa przed nami kolejną makabryczną zbrodnię.
Druga książka jest kontynuacją perypetii Ulki i Beaty z "Martwego jeziora". Bohaterka przez przypadek trafia do wioski pod Wrocławiem, gdzie omyłkowo zostaje wzięta za poszukiwaną kryminalistkę. Jakby miała mało kłopotów, trafia do domu człowieka podejrzanego o ukrywanie zwłok w ogrodzie.
Zainteresowane czytelniczki literaturą kobiecą zachęcamy do przeczytania „trylogii ukraińskiej” („Imię twoje”, „Powrót do Lwowa”, „Dwie miłości”) Marii Nurowskiej. Wyraziste sylwetki bohaterów, odniesienia do najważniejszych wydarzeń współczesności, wartka akcja sprawiają, iż książki te czyta się jednym tchem.
Ciekawą pozycją na upalne dni jest „Dobry ojciec” Diane Chamberlain. Jest to historia dziewiętnastoletniego Travisa Browna, który postanowił sam wychowywać nowo narodzoną córkę. Pomimo wielu trudności nie żałuje tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Co się stanie, gdy bohater straci pracę i dom, które z trudem stworzył dla dziecka?
Natomiast „Czas kobiet” rosyjskiej autorki Jeleny Czyżowej to niezwykła książka, która długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Opowiada o trzech pokoleniach kobiet. Anastazja pracuje w jednej z socjalistycznych fabryk. Zachodzi w ciążę i rodzi córkę. Dziewczynką zajmują się trzy stare sąsiadki z komunałki. Diametralnie się różnią, np. pochodzeniem, wykształceniem. Natomiast łączą je przeżycia wojenne, żałoba po utraconych bliskich.
Interesującą propozycją dla czytających biografie są „Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka o kobietach z antykomunistycznego podziemia.
Na książkę składa się szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. Inka, Marcysia, Perełka, Wanda, Jaga, Krystyna, Jasiek, Czesława, Irena, Blondynka, Lala, Danka, Sarenka, Dziuńka, Krysia, siostra Izabela nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.
Spotkanie udowodniło, że każda pora roku jest dobra na czytanie.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków