Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Kryminały Marcina Wrońskiego

0000-00-00 00:00:00

LII DKK

15.09.2015 r. (wtorek) odbyło się spotkanie DKK poświęcone książkom Marcina Wrońskiego – jednego z najbardziej popularnych, współczesnych autorów kryminałów.
Urodził się w 1972 r. w Lublinie. Studiował polonistykę na KUL-u.
W połowie lat 80 – tych „odkrył” fantastykę i postanowił zostać pisarzem.
W późniejszym czasie związał się z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w: "Lampie i Iskrze Bożej", "Małej Ulicznicy" i "Brytanie OD NOWA". Zadebiutował 1992 roku zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy". Dwa lata później ukazała się jego pijacko-przygodowa mikropowieść "Obsesyjny motyw babiego lata". Pracował jako dziennikarz w Radiu Top i Radiu Lublin, a także jako felietonista oraz nauczyciel. Pisał i redagował książki dla dzieci oraz piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu "Osoby o Nieustalonej Tożsamości". W 2007 roku autor wydał "Morderstwo pod cenzurą", które zapoczątkowało lubelski cykl kryminałów retro z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim w roli głównej. W kolejnych latach ukazały się kolejne części: "Kino Venus" (2008), „A na imię jej będzie Aniela” (2011), „Skrzydlata trumna” (2012), „Pogrom w przyszły wtorek” (2013), „Haiti „ (2014), „Kwestja krwi”(2014). Pisarz w 2010 roku wydał także thriller kościelny "Officium Secretum. Pies Pański", którego akcja rozgrywa się w Kazimierzu Dolnym.
Za twórczość literacką otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Między innymi:
- „Nagrodę Wielkiego Kalibru” za rok 2007, 2008, 2010, 2013
- Honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej) za wkład jego książek w promowanie i budowanie wizerunku - Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin
- „Kryminalną Piłę” dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej (2013 , 2014)
- „Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników” (2014)
- nominację do honorowego tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego (2015).
Klubowiczki stwierdziły, iż każdy miłośnik kryminałów powinien sięgnąć po utwory Wrońskiego. Jego książki są wyjątkowe, ponieważ z niezwykłą skrupulatnością przedstawiają historię Lublina – miasta z ciekawą, wielokulturową przeszłością. Pisze o sprawach ważnych tj. stosunki polsko-żydowskie („Pogrom w przyszły wtorek”), jak i nieco „lżejszych”, na przykład przybliża historię polskiego przemysłu lotniczego („Skrzydlata trumna”). Poprzez zaprezentowanie całej galerii barwnych postaci stara się oddać ducha przedwojennego i powojennego Lublina. Skomplikowane intrygi kryminalne, wysublimowane zbrodnie, ciekawe zwroty akcji sprawiają, iż książki te czyta się jednym tchem. „Autor w niezwykle lekki, wirtuozerski wręcz sposób posługuje się językiem, czarując czytelnika wysmakowanym humorem i nienachalnymi stylizacjami”.
Z niecierpliwością czekamy na premierę ósmej części cyklu o komisarzu Maciejewskim „Portret wisielca” przewidzianej na październik.
Wszystkich zainteresowanych kryminałami Marcina Wrońskiego zapraszamy do PBP na spotkanie autorskie, które odbędzie się w listopadzie bieżącego roku. W książnicy dostępne są również wszystkie książki autora.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron warszawatworzenie stron warszawa