Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim

2015-11-23 15:41:35

We wtorek (17.11.2015 r.) sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Łęcznej „pękała w szwach”. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej gościła Marcina Wrońskiego na LIII spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki sponsorowanego przez Instytut Książki w Krakowie.
Gość – autor lubelskiego cyklu kryminałów retro o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim. Do tej pory ukazały się: „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela", „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti", „Kwestja krwi”.
Od pierwszych minut spotkania pisarz nawiązał kontakt z przybyłymi czytelnikami. W nietuzinkowy sposób mówił o początkach swojej kariery. Po ukończeniu polonistyki na KUL-u był nauczycielem. Jednak porzucił pracę w szkole, by zająć się zawodowo pisarstwem, o czym marzył już w czasach szkolnych.
Debiutował bardzo wcześnie, jako dwudziestolatek („Udo Pani Nocy i inne opowiadania”). Po latach przyznaje: „…czułem się wówczas wielkim pisarzem, żałuje tego, gdyż mój warsztat literacki nie był w pełni rozwinięty…”, „…obecnie nie jestem artystą, a jedynie dobrym rzemieślnikiem…”.
Pisarz opowiadał o okolicznościach powstania kryminałów retro. Inspiracją były przedwojenne gazety zamieszczające liczne kroniki policyjne. Wroński przeglądał je z zapartym tchem – wówczas narodził się pomysł napisania kryminałów z lat 30-tych XX wieku. Pytany o ogromną wiedzę z zakresu wielu dziedzin niezbędnych do tworzenia tego typu literatury odpowiedział, że współpracuje z ekspertami różnych dziedzin, korzysta z zasobów archiwów i bibliotek.
Mówił również o głównym bohaterze książek Zygmuncie Maciejewskim, którego postać „…nie było trudno stworzyć…”. Po raz pierwszy osoba o tym samym imieniu i nazwisku pojawiła się epizodycznie w „Obsesyjnym motywie babiego lata”. Oficer przedwojennej policji dostał to samo imię i nazwisko. Po przeniesieniu z Zamościa mieszka i pracuje w „prowincjonalnej metropolii”. Jest wykształcony, inteligentny i pracowity. Natomiast jego wygląd, metody działania, przyzwyczajenia – budzą skrajne emocje.
Wroński zdradził swoje plany literackie na przyszłość. W 2016 roku poznamy 8 i 9 część przygód komisarza Maciejewskiego. Autor obiecał, że komisarza nie uśmierci! W przygotowaniu są opowiadania o zapaśnikach na Lubelszczyźnie. Autor wyjawił również, iż chciałby podjąć się napisania współczesnych kryminałów, którego bohaterem będzie emerytowany detektyw Herbert Szaden.
Pisarz zachęcał młodzież do czytania książek – niekoniecznie kryminałów. Natomiast wszystkich zainteresowanych zawodem pisarza ostrzegał, iż muszą uzbroić się w cierpliwość, by wytrwać w swoim postanowieniu, ponieważ prawdziwe pisarstwo wymaga doświadczenia
i ciężkiej pracy. Jednakże każdy może spróbować nauczyć się pisać na różnego rodzaju warsztatach literackich i w szkołach kreatywnego pisania.
Marcin Wroński dał się poznać jako osoba otwarta, kontaktowa, z poczuciem humoru oraz dużym dystansem do siebie. Bohater chętnie odpowiadał na liczne pytania przybyłych gości.
W podziękowaniu za ciekawe wystąpienie otrzymał wydawnictwa powiatu łęczyńskiego.
W spotkaniu udział wzięli:
- nauczyciele i uczniowie ze szkół gimnazjalnych oraz średnich z powiatu łęczyńskiego,
- dyrektorzy bibliotek publicznych w powiecie łęczyńskim,
- Dyskusyjne Kluby Książki w powiecie łęczyńskim,
- czytelnicy PBP w Łęcznej oraz fani talentu pisarza. Tak liczna obecność wielbicieli talentu pisarza przeczy tezie, że Polacy nie lubią czytać. Jednocześnie potwierdza tezę, że ludzie z pasją znajdują wdzięcznych odbiorców i naśladowców.
Książki Marcina Wrońskiego są dostępne w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej. Zbiór jest na bieżąco uzupełniany o kolejne nowości. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych