Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Spotkanie z dr Ewą Kurek – autorką książek o Zaporczykach

2016-10-31 17:25:58

W środę (28.09.2016 r.), w samo południe, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Łęcznej „pękała w szwach”. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej gościła dr Ewę Kurek na LXII spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki sponsorowanego przez Instytut Książki w Krakowie. Imprezę poprowadziła dyrektor PBP w Łęcznej Jadwiga Marczewska.

Nasz gość należy do jednych z pierwszych dokumentalistów, którzy podjęli się badań powojennego podziemia niepodległościowego w Polsce.
W swoich publikacjach stawia trudne pytania i ukazuje nieznane dotychczas fakty. Na temat żołnierzy wyklętych ukazały się następujące książki: „Zaporczycy 1943-1949”, „Zaporczycy 1943-1949. Aneks”, „Zaporczycy. Relacje” T. I-V, „Zaporczycy w fotografii 1943-1963”. Obszar zainteresowań naukowych dr Kurek obejmuje także relacje Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. Jest również autorką książek poświęconych Rosji. Wynikiem badań są publikacje: „Rosji rozumem nie pojmiesz”, „Polacy i Żydzi: problemy z historią”, „Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945”.
Autorka wystąpienie zaczęła od stwierdzenia, iż pisanie o Zaporczykach stanowi jej życiową przygodę. W latach 80 – tych zainteresowała się mjrem Hieronimem Dekutowskim ps. „Zapora” i jego żołnierzami.
Podjęła trudną pracę odkłamania historii i pokazała żmudną drogę wychodzenia z niepamięci.. Przez długie lata zbierała materiały (np. relacje świadków ).
Na początku lat `90-tych udało się jej uzyskać pełny obraz powojennej działalności oddziałów „Zapory”. Otóż żyjący żołnierze postanowili zawiesić konspirację i wyjawić autorce całą prawdę. Wynikiem tej decyzji są „Zaporczycy 1943-1949”.
Walczyli o wolną Polskę, więc maj 1945r. potraktowali jako koniec wojny z jednym okupantem. Od początku działań zbrojnych wsie i rodziny chłopskie były ich ostoją. Chłopi stanowili 86% stanu osobowego oddziałów mjra Dekutowskiego. Ich czarnobiałe postrzeganie świata pozwalało odróżnić dobro od zła.
Następnie przyszła kolej na pytania słuchaczy: Kto zdradził majora? Czemu służyły działania wyklętych po 1945 roku? Lipcowa tragedia Puchaczowa w 1947r.Od pierwszych minut spotkania dr Kurek nawiązała kontakt z trzema pokoleniami słuchaczy. Gościliśmy osoby doskonale pamiętające wojenną i powojenną rzeczywistość. Przedstawicieli pokolenia urodzonego po wojnie, które z podręczników uczyło się o bandach…oraz uczniów gimnazjów i szkół średnich mogących używać przymiotników: „niezłomni, niepokorni, nielegalni, nieprawomyślni” . Ewa Kurek często zwracała się do młodzieży, podkreślając wagę przeszłości dla współczesnych.
Władze powiatu podziękowały gościowi kwiatami, a biblioteka - wydawnictwem naukowym „Studia Łęczyńskie”.
W spotkaniu udział wzięli:
- Jan Baczyński vel Mróz – Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej,
- Andrzej Dyczewski - radny powiatu i nauczyciel ZS nr 1 w Milejowie,
-Kazimierz Radko - Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego,
- dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gimnazjów w Łęcznej, Zofiówce, Milejowie, Jaszczowie,
- dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkól średnich w: Łęcznej, Milejowie, Kijanach, Ludwinie i Podgłębokiem,
- dyrektorzy gminnych bibliotek publicznych w powiecie łęczyńskim,
- Dyskusyjne Kluby Książki działające w bibliotekach publicznych naszego powiatu,
- pozostali pasjonaci współczesnej historii.
Tak liczna publiczność potwierdza tezę, że ludzie z pasją znajdują wdzięcznych odbiorców i naśladowców.
Książki dr Ewy Kurek są dostępne w Powiatowej Bibliotece Publicznej
w Łęcznej. Zbiór jest na bieżąco uzupełniany o kolejne nowości. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron wwwtworzenie stron www