Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXIII DKK

2016-10-31 18:05:20

Podczas kolejnego spotkanie klubu (20.10.2016 r.) rozmawiałyśmy o najciekawszych książkach, które ostatnio przeczytałyśmy.

Na początku dyskutowałyśmy na temat pozycji „Każdy został człowiekiem” Piotra Nestorowicza. Reportaż powstał na podstawie pamiętników młodzieży wiejskiej – „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”, które zostały nadesłane na konkurs ogłoszony w 1961 roku przez Związek Młodzieży Wiejskiej, Komitet Badań nad Kulturą Współczesną, Zakład Socjologii Wsi PAN oraz Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Autor dotarł również do bezcennych, niepisanych źródeł, czyli do wspomnień krewnych ówczesnych aktywistów, wzbogacając w ten sposób książkę. Jest to opowieść o losach 4 młodych ludzi urodzonych na wsi, którzy na początku lat 50 – tych przenieśli się do miasta. Przedstawione są ich sukcesy i porażki związane ze zdobywaniem wykształcenia oraz błyskawiczny awans społeczny. Stworzyli nową klasę społeczną w socjalistycznej, powojennej rzeczywistości.
Kolejnymi zaprezentowanymi książkami były: „Siostry”, „Przyjaciele i rywale” z serii „Czary codzienności” Agnieszki Krawczyk. Opowiadają historię młodej kobiety, Agaty Niemirskiej, która chce poznać prawdę o swojej przeszłości. Dostaje zawiadomienie o śmierci matki, której nigdy nie znała. Razem z przyrodnią siostrą, Danielą, jadą do Zmysłowa - maleńkiego miasteczka w górach - by znaleźć odpowiedź na dręczące pytania.
Do ciekawych pozycji należy zaliczyć „Jeżynową zimę” Sarahy Jio. Główną bohaterką jest Claire, która nie może się podnieść po tragicznym wypadku. Dopiero dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi w sprawie zaginionego przed laty chłopca, pozwala jej zapomnieć o nieszczęściu. Omówione przez nas „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej opowiadają o dorastaniu młodej dziewczyny w latach 70- tych. Wiola mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Chodzi do szkoły, poluje na chrabąszcze, bawi się z rówieśnikami, rozmawia z ojcem. Jest to opowieść o polskiej wsi w czasach PRL-u .
Dyskutowałyśmy również o „Szkole żon” Magdaleny Witkiewicz – napisanej „lekkim piórem”. To opowieść dla kobiet, które straciły pewność i wiarę w siebie. Książka daje motywację do działania, pracy nad sobą, a przy tym jest doskonale napisanym erotykiem.
Wszystkich zainteresowanych w/w literaturą zapraszamy do biblioteki – pozycję są dostępne w naszej książnicy.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych