Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXV DKK z książką Bronki Nowickiej

2016-12-08 12:55:35

DKK podczas  remontu biblioteki ... Podczas kolejnego spotkanie klubu (06.12.2016 r.) dyskutowałyśmy o debiutanckiej książce Bronki Nowickiej „ Nakarmić kamień”, za którą zdobyła Nagrodę Literacką Nike 2016 oraz III nagrodę w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” Kutno 2016.

Autorka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk
i pisaniem scenariuszy. Związana z Teatrem im. Stefana Janczara w Olsztynie, Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
oraz Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W telewizji TVN przez dwa sezony reżyserowała program „Superniania”. Jej pola inspiracji jak sama mówi: „to intermedia, język, obraz w ruchu”.
„Nakarmić kamień” to cykl 44 małych miniatur literackich. Wspólnie
i głośno przeczytałyśmy m.in: „Guziki”, „Zapałka”, „Grzebień”, „Szafa”, „Siatka”, „Poszewka”,, „Fotografia”, „Pudełko”, „Widelec”. Wszystkie noszą tytuł odnoszący się do przedmiotów życia codziennego.
Są to wspomnienia z dzieciństwa. Oglądamy świat oczami małego dziecka. Dziewczynka żyje w rodzinie wielopokoleniowej, oprócz niej jest prababcia, babcia, dziadek, matka i ojciec. Przywołuje wydarzenia, które rozgrywały się w domu, czasem w ogrodzie. Obrazy z dzieciństwa są straszne. Traumatyczne. Przedstawiają samotność dziecka wśród dorosłych. Na ich wzajemnych relacjach na pewno piętno wycisnęła wojna. Natomiast „ język giętki”, którym przedstawia koszmar dzieciństwa, jest poetycki, piękny, posłuszny, celny. Każdą miniaturę można rozbudować, dopowiedzieć. Bo nie ma typowego literackiego początku ani końca. Są to utwory otwarte. A może aż tak dyskretne?
„Nakarmić kamień” to trudna lektura, bo niepodobna do innych. Potrzebuje powrotów, skupienia, wyobraźni. Nie narzuca interpretacji. Tak jak kamień jest zrozumiała „po wierzchu”, a jakie tajemnice są wewnątrz? Warto spróbować go nakarmić i oswoić.
Książka, oczywiście, jest dostępna w naszej bibliotece.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron wwwprojektowanie stron www