Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXVIII DKK – „Włącz poezję” z okazji Światowego Dnia Poezji

2017-04-18 10:43:00

Bohaterem spotkania był Bolesław Leśmian – polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego, krytyk literacki. Poeta urodził się w Warszawie, data urodzin jest przedmiotem sporów. Za oficjalną uważa się 22 stycznia 1877. Młodość spędził na Ukrainie, w Kijowie, gdzie ukończył prawo na Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. W 1918 przeniósł się do Hrubieszowa, gdzie objął stanowisko notariusza. Następnie w 1922 zamieszkał w Zamościu i prowadził tam notariat. W roku 1933 został wybrany członkiem Polskiej Akademii Literatury. W 1935 przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy. Zmarł 5 listopada 1937 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
Talent poetycki ujawnił się u Bolesława już w III klasie gimnazjum. Natomiast pierwsze wiersze drukiem ukazały się w warszawskim „Wędrowcu” w 1895 roku. Były to dwa wiersze pod wspólnym tytułem „Sekstyny”. W kolejnych latach pisał coraz więcej poezji, także w języku rosyjskim oraz tekstów z dziedziny krytyki literackiej i teatralnej. W latach 1901-1907 współpracował z "Chimerą" redagowaną przez Miriama. W 1912 wydał pierwszy, zignorowany przez krytykę, tom wierszy „Sad rozstajny”. W 1913 opublikowane zostały dwa tomy baśni arabskich dla dzieci: „Klechdy sezamowe” i „Przygody Sindbada Żeglarza”. W tym samym roku ukazały się tłumaczone i opatrzone przedmową przez Leśmiana „Opowieści nadzwyczajne” E.A.Poe. W 1920 ukazał się tom wierszy "Łąka", który podobnie jak wcześniejszy nie cieszył się powodzeniem wśród czytelników i krytyki. W 1936 ogłosił kolejną książkę poetycką „Napój cienisty”. W 1938 pośmiertnie ukazała się „Dziejba leśna”, a w 1956 „Klechdy polskie”, który powstały prawdopodobnie wraz z baśniami arabskimi. W latach późniejszych wydawano jeszcze inne utwory Leśmiana spoza zbiorów poetyckich (z pism oraz pozostawione w rękopisach).
Bolesław Leśmian - niedoceniany za życia - obecnie jest uznawany za jednego
z najwybitniejszych polskich poetów. Jego utwory nie są łatwe w odbiorze. Poetyka Leśmianowska - nieporównywalna z żadną inną, oryginalna, nie do podrobienia – jest trudna. Powoduje, że trzeba włożyć trochę wysiłku, żeby zrozumieć, co tak naprawdę poeta chce przekazać odbiorcy. Gdy pokonamy bariery językowe tych niezwykłych utworów, spostrzegamy, że mówią o podstawowych , egzystencjalnych, bliskich każdemu człowiekowi sprawach tj: przyroda, miłość, przemijanie.
Oto wybrane utwory : „Urszula Kochanowska” Po śmierci Urszulka rozmawia w niebie z Bogiem, który obiecuje "Zrobię dla cię, co zechcesz, byś była szczęśliwa". Czego pragnie dziewczynka? By „Wszystko było tak samo, jak tam – w Czarnolasie!” Ucieszona czeka na przybycie rodziców, jednak do drzwi puka "tylko" Bóg. Pointa wiersza zaskakuje. Miłości rodzinnej nie jest w stanie nic zastąpić.
„Romans” to wiersz o tematyce miłosnej. Podmiot liryczny określa siebie mianem śpiewaka – poety. Opowiada historię pary żebraków, którzy „Pokochali się nagle na rogu ulicy”. Para zakochanych, siedząc na stopniach kościoła, delektuje się swoją miłością na przemian całując się i jedząc chleb. Obu symboli ludzkich potrzeb - miłości i pożywienia brakuje poecie.
„Garbus” Bohaterem wiersza jest kaleka. Garb zdeterminował całe jego życie. Razem z nim żebrze, tańczy, myśli, a nawet je i śpi. Garb staje się samodzielnym bohaterem zabierającym głos w sprawie śmierci swego właściciela. Wyraża swoje żale i pretensje. Personifikacja garbu powoduje zamianę ról – człowiek nie jest już panem siebie, ale jedynie współużytkownikiem ciała. Wiersz przedstawia bez patosu obraz ludzkiego cierpienia i śmierci. Tytułowego bohatera poznajemy przez pryzmat samolubnych potrzeb garbu.
Zaprezentowany został również wiersz bez tytułu („Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz” ). Utwór poetycki jest refleksją nad życiem i przeznaczeniem, które sprawia, że jeden moment może je odmienić. Co by się stało, gdyby spotkali się „ w innym lesie, w innym sadzie”? „Może by upadły z niedomyślnych ust / Jakieś inne słowa – jakieś inne…”
Na zakończenie uczestniczki podkreślały, że był to bardzo udane spotkanie, pełne refleksji i zadumy nad trudnym życiem i trudną twórczością Boleslawa Leśmiana.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

serwisy internetoweserwisy internetowe