Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXXXVI DKK z „Paczką literacką”

2017-12-20 15:30:20
13 grudnia 2017 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się ostatnie spotkanie DKK w bieżącym roku. Przedmiotem dyskusji były pozycje książkowe otrzymane bezpłatnie w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Otrzymaliśmy 21 książek i 2 audiobooki, głównie reportaże i biografie. Jednym z warunków otrzymania książek było ich wykorzystanie w różnych działaniach promujących czytelnictwo. My wybrałyśmy spotkanie DKK.
Rozpoczęłyśmy od książki Piotra Lipińskiego „Anoda”. Taki pseudonim nosił Jan Rodowicz, żołnierz Szarych Szeregów, oficer AK, powstaniec warszawski. Autor publikacji próbuje rozwiązać zagadkę śmierci legendarnego żołnierza, który w wieku 26 lat zginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Podejrzewano, że został śmiertelnie pobity lub zastrzelony. Lipiński, niestety, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
„Portrety z Łagru” Michaiła Chodorkowskiego składają się z dwóch części. W pierwszej poznajemy współwięźniów Autora, w drugiej możemy przeczytać listy oligarchy do Adama Michnika. Ciekawym wydawnictwem okazała się książka Witolda Beresia
i Krzysztofa Burnetko „Andrzej Wajda. Podejrzany”. Nie jest to typowa biografia. Autorzy skupili się na wątku politycznym, pokazując jak na przestrzeni wielu lat reżyser radził sobie z cenzurą, inwigilacją i represjami. Lwią częścią książki są wypowiedzi tytułowego bohatera oraz archiwalne fragmenty dokumentów.
„Zapraszamy do Trójki” Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza opowiada m. in. o początkach kultowej stacji i jej rozwoju. Opowieści uzupełniają fotografie oraz anegdoty radiowców „Trójki” ujęte w cyklu „Trzy po trzy”.
Omawiałyśmy „Moskaliki czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami” Joanny Szczęsnej. Jest to książka w całości poświęcona mało znanemu gatunkowi lirycznemu – tytułowym moskalikom. Zainteresowani dowiedzą się o kulisach narodzin przywołanego gatunku, jego prekursorach i mistrzach.
Duże wrażenie wywarło na nas wydawnictwo autorstwa Ewy Berberyusz „Generał Anders. Życie po Monte Cassino”. Autorka przytacza zarówno pozytywne jak i negatywne opinie o Generale – Naczelnym Wodzu Polskich Sił Zbrojnych m.in. Jerzego Giedroycia, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, również rodziny, adiutantów oraz personelu medycznego II Korpusu.
W pamięci pozostaje ciekawa książka Izy Michalewicz i Macieja Piwowarczuka „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani”. Jest to pięknie wydany album zawierający czarno-białe i podkolorowane zdjęcia z kronik powstańczej Warszawy uzupełniony opowieściami o losach niektórych ich bohaterów. Powstał jako pokłosie akcji „Rozpoznani” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w celu zidentyfikowania bohaterów filmu „Powstanie Warszawskie”, stworzonego z autentycznych kronik powstańczych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszej książnicy
po wydawnictwa z „Paczki literackiej”.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe