Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXXXIX DKK

2018-03-23 14:00:54

We wtorek, 20.03.2018 r., odbyło się przedświąteczne spotkanie DKK. Dyskutowałyśmy o książkach, które warto przeczytać i polecić innym.

Wśród nich znalazł się cykl powieści Wiesławy Bancarzewskiej: „Powrót do Nałęczowa”, „Zapiski z Annopola”, „Noc nad Samborzewem”. Główną bohaterką jest Anna Duszkowska mieszkająca w starej kamienicy w Toruniu. Pewnego dnia zostaje przeniesiona w czasie, do początku lat trzydziestych, do roku 1932. Nagle pojawia się w przedwojennym Nałęczowie, w domu swojej babci, mamy i ciotek. Babka, Zofia Leśniakowa, jest wdową, ma na utrzymaniu cztery córki. Pod względem finansowym nie jest jej łatwo, bowiem lata trzydzieste to czas wielkiego kryzysu ekonomicznego. By przetrwać, bierze każdą pracę. Nie wybrzydza, bo doskonale zdaje sobie sprawę, że czasy nastały ciężkie, a wdowi los to ciężkie brzemię. Losy Anny i jej przodków na długo zapadają w pamięci. Książki są utrzymane w ciepłym, zabawnym, a czasami poważnym tonie.
Szczególnie polecamy najnowsze publikacje Manuli Kalickiej: „Dziewczynę z kabaretu” oraz „Koniec i początek” Akcja pierwszej z nich rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku w okupowanej Warszawie, drugiej - jesienią 1944 roku - tuż po upadku Powstania Warszawskiego. Bohaterka łącząca obie powieści to Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu. Poznajemy ją podczas próby ucieczki z okupowanej stolicy. Wyjeżdża z sąsiadem – Witoldem Kiersnowskim – naczelnikiem Wydziału Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Ma on za zadanie wywieść z Polski obraz Rembrandta. Niestety, podczas nalotu ginie. Irena zostaje sama z małym, żydowskim, osieroconym chłopcem i tubą chroniącą bezcenny obraz. Po wielu przygodach wraca do stolicy… Książki czyta się jednym tchem. Mistrzowskie posługiwanie się językiem oczarowuje czytelnika. Wartka akcja, groza i humor trzymają w napięciu do ostatniego zdania.
Wyjątkową pozycją są „Oberki do końca świata” Wita Szostaka. Jest to epicka opowieść o rodzinie Wichrów z Rokicin, o kolejnych pokoleniach wiejskich muzykantów grających na skrzypcach. „To opowieść o życiu i śmierci, o miłości i o przemijaniu.” Poznajemy wieś, jakiej już nie ma. Chaty kryte strzechą, przydrożne kapliczki , a w wierzbach diabły. Poznajemy tajemnice zagmatwanych życiorysów. Powieść można czytać na wielu poziomach. Rytmizacja tekstu urzeka, wydobywa rytm ludowych tańców.
Miłośników thrillerów psychologicznych zainteresuje książka „Za zamkniętymi drzwiami” B. A. Paris. Bohaterami jest małżeństwo – Grace i Jack. Książka napisana prostym językiem, bez głębszej psychologicznej analizy postaci posiada to coś, co powoduje, że nie można się od niej oderwać. Akcja toczy się w szybkim tempie i zaskakuje coraz bardziej. Polecamy. Dyskutowałyśmy o książce Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie” Główna bohaterka Zosia Krasnopolska otrzymuje w spadku od pani Stefanii zrujnowaną willę w Rudzie Pabianickiej. Dom z uwięzioną duszą
w dalekiej przeszłości, otoczony sadem – niegdyś bardzo piękny – kryje sekrety swoich mieszkańców. Zosia powoli zgłębia jego tajemnice.
Wielka encyklopedia pszczelarstwa Mateusza i Lidii Morawskich to propozycja „ (…) adresowana do osób planujących założenie pasieki, jak również do pszczelarzy posiadających już pewne doświadczenie.(…) Można
w niej znaleźć wiele praktycznych wskazówek opartych na wieloletnim doświadczeniu autorów, które ułatwią prowadzenie pasieki.(…) Książka zawiera również wiadomości dotyczące życia i biologii pszczół, które z pewnością pozwolą lepiej poznać rodzinę pszczelą”. Zachwycają również fotografie.
Drogi Czytelniku, jeżeli zainteresowałeś się chociaż jedną z wyżej wymienionych pozycji, zapraszamy do naszej biblioteki.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe