Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XCVIII DKK z książkami Elżbiety Cherezińskiej – „królowej współczesnej powieści historycznej”

2019-02-01 09:26:35

23.01.2019 r. (w środę) odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiałyśmy o książkach Elżbiety Cherezińskiej.

Dyskusję rozpoczęłyśmy od przytoczenia definicji oraz genezy powstania powieści historycznej. Jak wiemy, jest to utwór, którego akcja rozgrywa się w minionym czasie. Równocześnie autor dąży do respektowania prawdy historycznej (wydarzeń, realiów epoki). Obok postaci historycznych pojawiają się fikcyjne. Korzenie powieści historycznej sięgają starożytnych eposów heroicznych („Iliada”, „Eneida”), średniowiecznych romansów rycerskich oraz angielskiej powieści gotyckiej.
W polskiej literaturze ten gatunek reprezentowali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Teodor Parnicki, Karol Bunsch. Przedstawicielką współczesnej powieści historycznej jest Elżbieta Cherezińska absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w 2005 r. książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem „ Z jednej strony, z drugiej strony”. Autorka pisze książki, których akcja rozgrywa się w różnych okresach dziejów Polski i świata.
Pierwsza powieść historyczna „Gra w kości” dotyczy Piastów. Przedstawia relacje między Polską Bolesława Chrobrego, a cesarstwem niemieckim Ottona III.
Natomiast 3-tomowe „Odrodzone królestwo” składające się z „Korony śniegu i krwi”, „Niewidzialnej korony”, „Płomiennej korony” przedstawia dzieje naszego kraju podczas rozbicia dzielnicowego.
W „Legionie” akcja rozpoczyna się 30 sierpnia 1939 roku i trwa do końca maja 1945 roku. Wydarzenia mają miejsce w Kieleckiem i okolicznych regionach. Bohaterami są żołnierze Brygady Świętokrzyskiej, największego związku taktycznego Narodowych Sił Zbrojnych, walczący pod dowództwem płka Antoniego Szackiego pseud. „Bohun Dąbrowski”.
I kolejna powieść - „Turniej cieni”. Tytuł jest synonimem dla terminu Wielka Gra, określającego rywalizację między Imperium Brytyjskim a carską Rosją w XIX wieku o wpływy w Azji Środkowej. W ten konflikt autorka wplata losy 3 Polaków: Jana Prospera Witkiewicza. hrabiego Adama Gurowskiego, zakonnika Rufina Jozafata Piotrowskiego. Ich dzieje można traktować jak syntezę losów emigrantów po powstaniu listopadowym.
Miejscem akcji jest min. Kandahar, Pendżab, Londyn, Paryż, Rzym, Berno, Sankt Petersburg, Kijów. W książce odnajdujemy elementy zarówno szpiegowskie, sensacyjne, jak i kryminalne.
Cykl „Północna Droga” („Saga Sigrun”, „Ja jestem Halderd”, „Pasja według Einara”, „Trzy młode pieśni”) przenosi czytelnika w czasy wikingów. Wydarzenia są osadzone na przełomie IX i X wieku w Skandynawii. Historia toczy się wokół losów dwóch sąsiadujących ze sobą bogatych i walecznych rodów w momencie, kiedy do Norwegii wkracza chrześcijaństwo. Każdy tom ma innego narratora. Oto oni : Sigrun, żona jarla; Halderd, wdowa po jarlu; Einar, syn dawnego kapłana królów. W czwartym, wieńczącym historię tomie, słuchamy opowieści snutych przez : Bjorna, i Gudrun (to dzieci Sigrun) oraz Ragnara (syna Halderd).
Główną bohaterką „Hardej” i „Królowej” jest córka Mieszka I i Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego – Świętosława. Panowała w Szwecji, Danii i Norwegii. Była matką króla Anglii. Dwukrotna mężatka kochała tego trzeciego – Olava Tryggvassona.
Książki Cherezińskiej czyta się z zapartym tchem. „Z jednej strony zachowuje wierność historycznym realiom i źródłom (duża szczegółowość), z drugiej wypełnia białe plamy historii swoją wyobraźnią i tworzy literacką fikcję”. Wplata elementy nadprzyrodzone do fabuły, co nadaje jej powieściom charakter baśni fantasy. Np. ożywają znaki herbowe na chorągwiach: orły, lwy, gryfy,półsmoki. Zaskakujące zwroty akcji, barwne opisy i rewelacyjne dialogi dostarczają ogromnej dawki emocji. Gorąco zachęcamy do lektury książek Elżbiety Cherezińskiej. Wszystkie tytuły można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych