Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Spotkanie autorskie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej

2019-03-14 12:44:36

04.03.2019 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej gościła poetkę Danutę Binkiewicz – Kołodziej na XCIX spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.

Autorka jest absolwentką dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii polskiej Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie. Pochodzi z Chełma, gdzie spędziła dzieciństwo. Od 1980 roku mieszka w Łęcznej. Początkowo pracowała jako dziennikarka w rozgłośni zakładowej KWKBogdanka oraz w Łęczyńskim Tygodniku Powiatowym, a następnie jako nauczyciel-bibliotekarz w ZS nr 1 w Łęcznej.
W trakcie pracy w szkole publikowała w „Poradniku Bibliotekarza” scenariusze lekcji, konkursów oraz relacje z wyjazdów edukacyjnych do bibliotek europejskich z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, w którym od wielu lat pełni funkcję sekretarza Rady Głównej.
Jest również autorką „Wyboru konspektów do lekcji bibliotecznych dla liceum” oraz „Pedagogiki zabawy w edukacji czytelniczej dla uczniów szkół podstawowych”, a także monografii „XXX lat Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej 1981-2011”.
Poetycko debiutowała w 2006 r. (pod pseudonimem) w zbiorowym tomiku „Zapisane w powietrzu”. Jej kolejne wiersze ukazywały się w „ Merkuriuszu Łęczyńskim” oraz w tomikach wydawanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Oto one: „Synteza uczuć – poszukiwanie metafor” z 2008 r., „Zamyślenia, zadumania” z 2009 r., „Słońcem na wietrze” z 2012r.
Pierwszymi, indywidualnymi publikacjami są wydane w 2008 r. „Odcienie i barwy” oraz w 2017 r. „Odbicia oblicza”.
W latach 2008-2009 była laureatką Konkursów Literackich „Niepełnosprawność w moich oczach” organizowanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Przez wiele lat oceniała twórczość poetycką drukowaną w „Sztubackich strofach”.
Autorka sama czytała wybrane przez siebie utwory o różnorodnej tematyce z tomików „Odcienie i barwy” oraz „Odbicia oblicza”.
Oto kilka z nich:

Mężczyzna

Wymyśliłam sobie miłość
No bo przecież jest fantazją
Wymyśliłam sobie Ciebie
Tak byś nie był żadną gwiazdą

W naszym wymyślonym życiu
Wszystko pięknie się układa
A o naszych smutnych sprawach
Po opłotkach się nie gada

Wymyślony świat miłości
Tylko w głowie mojej gości
W nim jest spokój, ukojenie
Jest też radość i spełnienie.

Ogród Danutki

wiatrem muskane czule
fioletowe czosnku kule
kołyszą się zmysłowo
jest zielono majowo
ptasi trel się odzywa
kwitną bzy na drzewach
i piwonia drzewiasta
znowu w żarnowiec wrasta
wyzłacając kwiaty swoje
I tylko ziele powoju
zakłóca błogość spokoju w ogrodzie

Zasłuchani, prosiliśmy o objaśnienia i komentarze do wierszy, które nas zachwycały. Poetka przytoczyła kilka anegdot związanych z ich powstaniem. Mówiła również o pasjach, które stanowią jej poetyckie inspiracje: podróże, czytanie książek i ogród. Podziw budzi równowaga między bogatą wyobraźnią poetki, a pożądaną i ostateczną zwięzłością utworu.
Wybór Danuty Binkiewicz-Kołodziej na bohaterkę spotkania okazał się doskonałym pomysłem, przede wszystkim z powodu jej niesamowitej charyzmy.
Zainteresowanych twórczością poetki zapraszamy do naszej biblioteki po jej tomiki wierszy.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron krakówtworzenie stron kraków