Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Promocja książki Heleny Chołyk „Pod płaszczem Pani i Matki Kijańskiej. Dzieje Szkoły w latach 1964-1969”

2011-07-22 11:44:20

XXIII spotkanie z cyklu „Czy ich znamy?”

8 maja 2007 r. - nasza książnica gościła Siostrę ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus dr Helenę Chołyk autorkę książki „Pod płaszczem Pani i Matki Kijańskiej. Dzieje Szkoły w latach 1964-1969”.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz powiatowych, instytucji oświatowych, kulturalnych, przyjaciół biblioteki.

Spotkanie rozpoczęło się śpiewająco od występu zespołu wokalno-tanecznego „Halka” działającego od czterdziestu lat przy Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach pod kierunkiem p. Małgorzaty Pituchy i p. Piotra Wiącka.
Po serdecznym przywitaniu dyrektor PBP Jadwiga Marczewska zaprezentowała regionalia zgromadzone w książnicy dotyczące Ziemi Kijańskiej.
Następnie p. Małgorzata Rzeźnicka nauczyciel – bibliotekarz opisanej szkoły przybliżyła sylwetkę bohaterki spotkania.

Siostra Helena urodziła się 17 marca 1950 roku w Charlężu. Ukończyła Szkołę Podstawową w Spiczynie, a potem Technikum Ogrodnicze w Kijanach. Następnie po rocznych praktykach w swojej szkole podjęła najważniejsze decyzje swojego życia. Rozpoczęła studia na Akademii Teologii Katolickiej na kierunku teologia ogólna, jednocześnie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus w Warszawie. W 1973 roku zmieniła kierunek studiów na misjologię, którą ukończyła z tytułem magistra, a po 19 latach uzyskała tytuł doktora misjologii jako 11 osoba i pierwsza kobieta w Polsce.
Przez cały okres swojej pracy zawodowej katechizuje dzieci i młodzież oraz prowadzi różne grupy m. in. oazy, kółka misyjne.
Na początku lat 90-tych dodatkowo podjęła się pracy apostolskiej na Białorusi.
Wreszcie zabrała głos Siostra Helena, która z ogromną pasją opowiadała nie tylko o trudach powstawania książki, ale także o swojej pracy misyjnej w wielu miejscach w Polsce i na Białorusi.
Wszyscy zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem jej fascynującej osobowości i niezwykłych zdolności obrazowego przekazywania informacji. Autorka książki dała się poznać jako niesamowita osoba, pełna energii, optymizmu i radości życia.

Miłym akcentem spotkania było złożenie życzeń imieninowych i odśpiewanie gromkiego sto lat przez Siostrę oraz wszystkich zgromadzonych p. Stanisławowi Adamczykowi naczelnikowi Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Spraw Obywatelskich Powiatu Łęczyńskiego.
Wydawnictwo jest nieocenionym źródłem informacji o historii szkoły i okolicy. Powstało na podstawie osobistych wspomnień autorki, relacji kolegów ze szkolnej ławy oraz nieocenionych wskazówek Matki Autorki. Książka zawiera również wykazy absolwentów od 1935/1936 do 2003/2004 roku, liczne fotografie oraz fotokopie cennych dokumentów ze Szkolnego Archiwum.
Na zakończenie spotkania autorka podpisywała książki wszystkim zainteresowanym.

Wzruszające wspomnienia, bukiety kwiatów, gratulacje, życzenia oraz oczekiwanie na kolejną publikację zakończyły spotkanie.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych